Ecological problems

Автор: Кошевая Юлия Сергеевна

Организация: МБОУ «Петровская школа №1»

Населенный пункт: Республика Крым, пгт. Красногвардейское

ENVIRONMENTAL PROBLEMS(7 form)

 

Цель урока: изучение нового лексического материала,формирование коммуникативной компетенции.

Задачи урока:

  • образовательные:

совершенствовать навыки устной речи,расширять словарный запас учащихся,научиться делать диалогическое высказывание в колличестве 5 фраз,используя изученную лексику,формирование и совершенствование умений и навыков говорения,чтения,аудирования.

  • развивающие:

развивать внимание и логическое мышление,развитие навыков группового взаимодействия и речемыслительной деятельности учащихся,формирование познавательного интереса учащихся.

 

  • воспитательные:

воспитывать умения работать в паре,в группе,команде,воспитывать бережное отношение к природе и окружающей среде,поддержка интереса к изучению английского языка,умение выражать свои мысли.

 

Методы обучения:наглядно-иллюстративный,информационный,игровой,самостоятельная деятельность учащихся,коммуникативный метод,групповые технологии.

 

Оборудование:наглядные пособия,раздаточный материал,ноутбук,

презентация.

 

Формы организации работы:

групповая,парная,индивидуальная.

 

Тип урока:

комбинированный.

 

Планируемый результат:

предметные умения:

умение вести диалог,строить монологическое высказывание.

метапредметные умения:

работать в парах,использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации.

УУД

личностные:

умение общаться и сотрудничать со сверстниками.

регулятивные:

умение осуществлять самоконтроль,самооценку в процессе коммуникативной деятельности.

познавательные:

умение строить логические рассуждения.

коммуникативные:

умение задавать вопросы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХОД УРОКА

 

 

Организационный момент(T→CL)

T.Good morning,children!I’m glad to see you!Are you in high or in low spirits?I haven’t seen you for ages!I missed you so much!You are the apples of my eye!

 

Речевая разминка(повторение Present Continuous)

T.What are we having now? Are we having English now? What are we doing now? Are we speaking?

 

 

Определение темы и цели урока

T.Today we have an unusual lesson.But I’d like you to guess what the topic of our lesson is.

You know, yesterday I went to the market and bought some food and fruit.And today I’ve brought an apple at the lesson!Look at it! Isn’t it wonderful?What does it look like?

P.It looks like the Earth!

T.Are there any ecological problems on our planet?

P.Yes,there are.

T.What is the topic of our lesson?

Cl.ECOLOGICAL PROBLEMS

T.Yes,you are right.

 

Speaking

T.And today,children,I invited a professor from the organization “Green Peace”.He would like to discuss serious ecological problems of our planet and tell you how to protect our Earth and prevent pollution.

Imagine,that you are the participants of the Ecological Congress.

 

 

 

ECOLOGICAL PROBLEMS

 

  • air pollution
  • disappearing animals
  • water pollution
  • land pollution

 

(P→CL)

 

 

P.Hello!I’m glad to see you!Let’s have a discussion!

What are the most serious ecological problems?

Cl.In my opinion,the most serious ecological problem is air pollution.

P.Any other ideas?

Cl.From my point of view,land pollution is a burning problem.

P.How can we pollute water?

Cl.To my mind,people throw rubbish into the rivers,lakes and oceans and some factories and plants pollute water with chemicals.

P.What should we do to stop pollution?

Cl.I think,to keep water clean we shouldn’t destroy flora and fauna and throw rubbish into the rivers and seas.

P.Where does air pollution come from?

Cl.Air pollution comes from cars,buses,plants and factories.

P.Why do some animals become disappearing?

Cl.Plants and animals provide us with oxygen,food and medicine.They are very important for our life but some people kill animals and destroy their habitats.

P.How can we pollute land?

Cl.It’s very unpleasant to see garbage in the streets.The streets are face of our town and it is very important to have clean streetsmtowns,cities and countries, but some people leave rubbish.

 

Введение нового лексического материала

 

Cl.Wait a minute,professor!You know,there is another ecological problem.

 

  • ознакомление с лексикой(наглядный материал)

destruction of forests-разрушение,уничтожение.(ruin,destroy)

 

  • отработка материала

a)фонетическая

b)стандартизирующий этап

c)составление предложений

 

 

Please,translate from Russian into English:

-разрушение домов,зданий,городов

-ужасное разрушение

-уничтожение деревьев и цветов

-уничтожение природы

-Многие люди погибли из-за разрушения зданий.

-Уничтожение лесов является одной из экологических проблем.

-Уничтожение лесов очень опасно для животных и растений.

 

 

 

Cl.Is it a burning problem ,professor?

Is the destruction very dangerous for our planet?

P.Yes,it is.

 

 

Физминутка(ученики хором поют песню “Its a beautiful life”)

 

 

 

Work in groups (3 teams)

 

T.Being the members of the Ecological Congress we should help “Green Peace” organization.Let’s design T-shirts telling people about ecological problems.Work in groups and design T-shirts on these sheets of paper.Show your design and prove it.

 

 

DON’T MAKE FIRES IN THE FORESTS!(As a result of the fire we can speak about the destruction of the whole forest.)

 

 

DON’T POLLUTE THE AIR!(Clean air is necessary for our health.)

 

 

 

TAKE CARE OF ANIMALS!(Nowadays there are a lot of disappearing animals:their number is so small,they can die.)

 

 

 

T.Let’s choose the best T-shirt!

 

Cl.Thank you for coming.We have known a lot of information about ecological problems.

 

 

Закрепление изученного материала

T.We have mentioned a lot of ecological problems.Now let’s sum up our discussion and revise what people should do and shouldn’t do to protect the environment.

 

 

TO SAVE OUR PLANET PEOPLE:

SHOULD SHOULDN’T

 

 

 

leave rubbish

take care of birds

recycle paper

make fires in the forest

keep the city clean

put rubbish into the bins

hurt animals

pollute water

help animals

walk or cycle to school

smoke

cut down the forests

 

 

 

T.What should you do to save our planet?

 

 

Interview(работа с карточками)

T.Your task is to find out the person,who does his best to protectthe environment.

 

 

 

 

 

 

Activities

Name

Ivan

Olga

Roman

Irina

take care of birds

 

 

 

 

help animals

 

 

 

 

put rubbish into the bins

 

 

 

 

keep the city clean

 

 

 

 

pollute water

 

 

 

 

 

 

T.What can you say about your classmates?What does he do?What doesn’t he do?What should he do? Give him a piece of advice!

 

 

Работа с грамматикой(Present Perfect)

T.Ask all types of questions(General,Alternative,Special,Disjunctive)

 

 

She has been to America three times.

 

 

 

 

Подведение итогов урока.Рефлексия.

T.What have we learnt today?

What have we done today?

 

 

 

 

 

Description of achievement

Poor

Good

Excellent

 

 

I can read and understand the information about

I can write

I can speak about

I can ask and answer questions about

I can listen and understand the information about

 

Оценивание

T.Thank you for your work.Your work on the lesson was really good.Most of you were very attentive,active and hard-working.

Your marks are:

 

 

Homework

T.Write an article for a magazine about environmental issues.

 

 

Thank you for your coming!Our lesson is over! Good bye!

 

 

 

Используемые источники:

1.Материалы курсов повышения квалификации учителей иностранного языка «Формирование УУД средствами ИЯ в условиях реализации ФГОС»/ Ю.В.Сургай.-Нягань,17-19 ноября 2015.

2.Английский язык 365 дней в году.-М.:Бао-Пресс Рипол Классик,2005.

3.333 совета по обучению английскому языку в школе.-М.:Астрель АСТ,2004.


Приложения:
  1. statya.docx.. 21,9 КБ
Опубликовано: 12.09.2017