Ориентация в городе. Повторение предлогов места

Автор: Якушина Оксана Николаевна

Организация: МБОУ СОШ №1

Населенный пункт: Краснодарский край, г. Анапа

Цель: выработать у учащихся навыки и умения диалогической речи с использованием определенного набора лексических единиц.

Задачи:

Образовательные: повторить употребление лексических единиц, которые используются при объяснении дороги, повторение предлогов места; отрабатывать навыки и умения диалогической речи и восприятия и понимания иностранной речи на слух.

Развивающие: формирование критического мышления; умения анализировать, выделять главное, обобщать и делать выводы.

Воспитательные: вовлечь в активную практическую деятельность; создавать объективную основу для воспитания и уважительного отношения друг к другу; совершенствовать навыки общения, воспитывать желание учащихся использовать иностранный язык как средство общения и получения новой информации.

Тип урока: комбинированный.

Литература:

Для учителя:

1. Баранова К.М, Дули Д., Копылова В.В., Мильруд Р.П. Эванис В. Student book Starlight 5 класс УМК серии «Звездный английский»

2. Баранова К.М, Дули Д., Копылова В.В., Мильруд Р.П. Эванис В. Workbook Starlight 5 класс УМК серии «Звездный английский»

Для учеников:

1. Баранова К.М, Дули Д., Копылова В.В., Мильруд Р.П. Эванис В. Student book Starlight 5 класс УМК серии «Звездный английский»

2. Баранова К.М, Дули Д., Копылова В.В., Мильруд Р.П. Эванис В. Workbook Starlight 5 класс УМК серии «Звездный английский»

 

Ход урока:

1. Организационный этап.

Good morning students. How are you doing today? Have you got any news to share with us? What lesson do you expect to have today?

2. Введение в атмосферу иноязычного общения.

Look at the map of London and guess what sight I`m describing:

It is to the left from the London eye, in front of the National Portrait gallery, not far from the Houses of Parliament and Buckingham palace. (Trafalgar Square)

3. Постановка цели урока и мотивация учебной деятельности учащихся.

So, today we continue discovering London. Last time we revised some direction phrases. Today we`ll learn how to explain the way politely. And as you`ve noticed we also need prepositions of place to give directions. So, we`ll revise them at the lesson, too.

4. Проверка домашнего задания.

But before, we have to check up your homework (students work in pairs, ask each other and tell the result to the teacher).

5. Повторение пройденного ранее материала. https://youtu.be/xHErM8ATRoo

Начало видео

Vasya is still in London. He can read the map very well now, but he`s forgotten English prepositions of place and doesn`t understand what people tell him.

Дядя Вася до сих пор в Лондоне. Сейчас он уже хорошо читает карту, но он подзабыл английские предлоги места, и не понимает, что люди ему говорят. Let`s help him to revise prepositions of place. Давайте поможем ему вспомнить предлоги места.

Prepositions of place are special words which help us to describe where a subject is situated. Предлоги места – это специальные слова, которые помогают нам описать, где находится предмет.

Now, let`s explain Vasya the meaning and the usage of the prepositions of place. А сейчас давайте объясним дяде Васе значение и употребление предлогов места.

Look at the map of London. Find the Houses of Parliament, please. Ready? Нашли Здания Парламента? Here they are._ Look, the Houses of Parliament stand beside the river Thames. Can you translate this sentence? Можете перевести это предложение? ___ Здания Парламента стоят возле Темзы (сбоку от реки).

So, ‘beside’ is translated ‘возле, рядом с, сбоку от’.

The next situation:

Look at the map and say: “What is situated next to the Houses of Parliament?” Что находится рядом со Зданиями парламента? Westminster Abbey. So, ‘next to’ means: ‘рядом с, в одну линию’.

Look at this picture: There`s Westminster bridge over the Thames at the Houses of Parliament. Can you translate ‘over’ and ‘at’? ___ ‘Через’ и ‘возле’. Возле Зданий Парламента есть Вестминстерский мост через Темзу.

Look at St. James`s Park. There is a pond in it. Посмотрите на Сэнт Джеймс Парк. В парке есть пруд. So ‘in’ means ‘в, внутри’. But be attentive! We use this preposition when we speak about streets. Но будьте внимательны! Мы используем этот предлог, также и тогда, когда говорим про улицы. For example:

There are many cars in the streets. На улицах много машин. В русском языке – ‘на улицах’, а в английском языке – ‘in the streets’.

The next situation: There is a statue of Admiral Nelson on the top of the monument. На вершине памятника стоит статуя адмирала Нельсона. ‘On’ means: ‘на, наверху, на поверхности’.

Can you find the National Gallery in the map? It is behind Trafalgar square. Можете найти Национальную галерею? ___ Она позади Трафальгарской площади. ‘Behind’ – ‘позади’.

And the last situation for you:

There`s the Victoria Memorial in front of Buckingham palace. Перед Букингемским дворцом находится памятник Королевы Виктории. Can you name the preposition of place in the sentence? Можете назвать имеющийся в предложении предлог мест? ___ ‘In front of. And it means ‘перед, впереди’.

Now, be attentive and use the correct preposition: ‘beside, next to, over, at, in, on, in front of’.

Sentence number one: There is a bridge ___ the Thames ___ St. Paul`s Cathedral. Choose the needed prepositions. Выберете необходимые предлоги.___ так как мост через Темзу, мы используем предлог ‘over’. Где находится мост по отношению к Собору Святого Павла? Перед ним. So we need ‘in front of’. There is a bridge over the Thames in front of St. Paul`s Cathedral.

Sentence number two. The Tower of London stands ___ the Thames. Choose the correct Variant. ___ What is the needed variant? ___ Лондонский Тауэр стоит рядом с Темзой, сбоку от нее. So, we need ‘beside’. The Tower of London stands beside the Thames.

And the last sentence for today. Look at the map and choose the correct preposition: There is a pond ___ Buckingham palace. ___ Where is the pond? Где находится пруд? Позади дворца. So, we use ‘behind’. There is a pond behind Buckingham palace.

Окончание видео

6. Выполнение задач стандартного типа.

Now, we`ve revised the prepositions we need today and we can continue.

Open your books on page 35, ex. 4b, p.36 ex 3. You have to listen to a text and complete the sentences given in the exercise. We do this task to revise some words and the pronunciation of the names of London sights. So, be attentive.

Now, listen two tree more dialogues and tell me what phrases make them polite.

(excuse me, can/could you tell me, please, thank you very much, I`m afraid not)

Now, let`s act out and translate the dialogues.

7. Физкультминутка https://youtu.be/QfPg_GzC-HA

Turn on some music and to give some directions. For example:

  • turn right
  • go straight on
  • turn around
  • cross the classroom
  • turn left, etc.

8. Выполнение задач реконструктивно–вариативного типа.

Now, open you printed workbooks on p.70, ex. 6.

Look at the sights and write sentences.

9. Контроль сформированности умений и навыков.

Now, everyone has to show me the knowledge he/she has at the moment. You have to do a small test.

Test

Task1. Look at the map and use the correct preposition.

 

There is Oxford Circus ___ Regent Street.

_________________

Task2. Look at the map and use the correct preposition.

 

Trafalgar Square is ___ Leicester Square.

_________________

 

Task3. Look at the map and use the correct preposition.

 

There are many bridges ___ the Thames in London.

________________

 

 

Task4. Mark whether there is the correct preposition in the sentence or not (true/false).

Укажите, верный ли предлог в предложении или нет.

 

  1. There are many cars on the streets. _________
  2. The coronations of all British kings and queens took place on Westminster Abbey. __________
  3. The city of London stands on the river Thames. _________

 

 

Task5. Order the sentences to get a dialogue.

  1. Oh, it`s very easy. Can you see Big Ben over there?
  2. Well, you walk along this street until you reach the Houses of Parliament, turn left and you`ll see the London Eye in front of you. Just cross over the bridge.
  3. Excuse me, sir, could you tell me how to get to the London Eye?
  4. Yes, I can.
  5. It`s not a problem. Have a nice time.
  6. Thank you very much for your help!

 

Let`s check your answers. Exchange the papers with your neighbour.

The keys: 1 – in, 2 – next to, 3 – over, 4 – a) false; b) false; c) true, 5 – c a d b f e.

11. Рефлексия.

Now, look at the blackboard and complete the sentences about yourself.

  • I`ve got acquainted with…
  • I`ve found out …
  • I`ve learnt…
  • I`ve remembered…
  • I`ve revised the material about…
  • I`ve done…
  • I`ve read …

12. Заключительный этап.

Your marks for the lesson are: (with explanation).

And your homework is:

(W.B.). (Next time students will need some pictures of your native place.)

 


Приложения:
  1. file0.docx.. 989,9 КБ
  2. file1.docx.. 500,3 КБ
Опубликовано: 02.04.2021