План-конспект урока по английскому языку в 4 классе на тему «My house»

Автор: Шубина Алина Владимировна

Организация: ГОУ ЛНР «Кабычевская ООШ»

Населенный пункт: ЛНР, Марковский район, с.Кабычевка

ТИП УРОКА: урок обобщения и систематизации знаний.

ЦЕЛЬ УРОКА: закрепление изученного лексического и грамматического материала в устной и письменной речи учащихся.

Задачи:

1) Образовательные:

- Повторить лексический материал по теме «Мой дом».

- Активизировать речемыслительную деятельность учащихся на основе лексики по теме

«Комнаты. Мебель» и грамматического оборота there is…/ there are…».

2) Развивающие:

- Развивать у учащихся навыки монологической и диалогической речи и умение систематизировать полученные знания по данной теме.

- Развивать память, внимание, мышление учащихся;

3) Практические:

- Закрепить лексические единицы по теме «Мой дом, моя комната»;

- Закрепить навыки устной речи по теме «Мой дом, моя комната»;

- Повторить грамматический материал: употребление конструкции there is/there are;

4) Воспитательные:

- Воспитывать умение слушать друг друга.

- Научить учащихся работе в сотрудничестве друг с другом.

-Воспитывать интерес к изучению английского языка, умение пользоваться им в коммуникативных целях.

5) Общеобразовательная:

- Развитие общего кругозора учащихся.

УУД (универсальные учебные действия):

Личностные: Обучить учащихся учебному сотрудничеству и взаимодействию друг с другом.

Коммуникативные: Формировать умения слушать, работать в паре, в группе.

Познавательные: Уметь осознано строить речевое высказывание по образцу.

Регулятивные: Моделировать ситуации поведения в классе, с целью дальнейшего использования в реальных коммуникативных ситуациях.

Оборудование: презентация к уроку, картинки по теме «Мой дом, моя комната», раздаточный материал (карточки для выполнения письменных упражнений), плакат «Мой дом. Моя квартира», компьютер, проектор, доска.

Ход урока

I. Организационный момент. Приветствие, сообщение темы урока.

Good morning boys and girls! We have today an interesting lesson, the final lesson on the topic “My House”. We will remember today all information about your houses. We must repeat all words about houses, speak about that. We shall remember the words on the grammar construction “there is/are”.

II. Основная часть.

1. Фонетическая зарядка.

We start our lesson. But first of all we prepare our tongues for the lesson.

а) Now look at the screen, read the transcriptions and translate the words. (слайд 2)

b) The next task is: I’ll show you sounds and you must call a word with this sound. So let’s start.

[S ] (sofa, desk, fireplace);

[D ] (window, bed, door, bedroom);

[O] (floor, door);

[m] (mirror, armchair, lamp)

[f ] (sofa, flat, floor)

[w] Wall, wardrobe, window, what

[t ] Chair, armchair, picture, kitchen

c) The next exercise is “Call a rhyme”

I’ll tell you a word you must say a rhyme to this word.

1 floor (door)

2 wall (hall)

3 cat (flat)

4 bathroom (bedroom)

2. Лексическая зарядка.

Look at the screen. (слайд 3)

-Tell me please, how many houses are there on the pictures? (There are three houses.)

-How mane children/dogs are there? (There are two boys, one girl and one dog)

- What rooms can we find in these houses? (There is a kitchen, a living room, a bedroom, a bathroom and a hall).

-Look at the screen! (слайд 4 ) What is it? (It is a kitchen)

-What does it mean “kitchen”? (It is a place where we can have lunch.).What can you see there? (There are two shelves, four flowers, a table, three chairs.)

Слайд 5 -What is it? (It is a bathroom).

-What does it mean “bathroom”? (It is a place where we wash our hands and face).

Слайд 6 -What is it? (It is a living room).

-What does it mean “living room”? (It is a place where we can relax after our working day).

-What are there on the picture? (There is an armchair, a sofa, a woman, a child, a TV set, two lamps, a table and a chair in the living room).

Слайд 7 -What room is it? (It is a bedroom).

What does it mean a bedroom? (There is a place where we sleep).

-What is there are on the picture? (There is a bed, a carpet, a picture, a wardrobe, two bookshelves on the picture).

Слайд 8 -What room is it? (It is a hall).

-What does it mean “hall”? (It is a place where we take off our overcoats).

Слайд 9 -Look at two columns of the words. You should make up the new words using them.

Слайд 10 - Next task is to name the odd word.

3. Физкультминутка.

I see you are tired a little, lets have a rest.

Will you stand up?
Up, down, up, down.
(Поднимаем руки вверх и вниз)
Which is the way
(Разводим руки в стороны)
To London town?
Where? Where?
(Поворачиваемся в стороны)
Up in the air,
(Смотрим по сторонам)
Close your eyes –
(Закрываем глаза)
And you are there!
(Открываем глаза) (слайд 11)

1, 2 - this house is my too.

3, 4 – carpet on the floor.

5, 6 – house of bricks

7, 8 – don't be late

9, 10 – there is a pan.

4. Закрепление в устной речи грамматического материала конструкции there is/ there are. (слайд 12)

It is time to remember our grammar material. (Учащиеся объясняют использование оборота there is/are и читают примеры.) Затем ученики выполняют тестовые задания.

a) We work with cards! We shall work in a chain. Read the sentences and put the right form of the verbs to be!

There … nice flowers in the vase.

There …two books on the table.

There …a pen on the book.

There …an interesting book under the table.

There …two mice on the table.

There …a little house in the forest.

There …many white trees round the house.

There …merry children near the funny snowman.

There …a plate in my hands.

There …two armchairs in this room.

 

b) The next task is: there are different words, your task is to combine sentences.

1) are, bedrooms, there, in, house, the

2) is, there, in, house, my, kitchen, a

3) a, of, lot, there, are, windows, the, in, house

4) doors, are, there, in, hall, the

(ученики письменно выполняют задания в тетрадях).

5. Развитие навыков чтения. Работа с текстом.

Слайд 13 -You can see two pictures and the text about the room where the Piglet lives. We shall read it and find the differences.

Picture 1

There is one armchair.

There is a clock.

There are ten books.

There is a blue carpet.

Picture 2

There are two armchairs.

There is a picture.

There are five books.

There is a red carpet.

-Thanks, you are very active and attentive.

 

6. Игра «Собери слово». (слайд 14)

- Now let us remember once more the words on the topic. -What is it? Let’s divide into 3 teams. Put letters in right order and get the name of the furniture. (a fireplace, a sofa, an armchair, a wardrobe, a cupboard, a shelf)

7. Развитие монологической речи. Презентация работ учащихся «My house», «My flat»

8. Развитие диалогической речи. (работа в парах)

- Where do you live, in Russia or in great Britain?

- Do you live in a house or in a flat?

- Is your house old or new?

- Is your house big or small?

- Is your house comfortable and modern?

- Do you like your house?

 

III. Рефлексия. Подведение итогов урока. Домашнее задание.

So, today we have talked about houses. Was it interesting for you? Was it difficult? I would like to thank you for good work at the lesson. I give excellent marks to…, good marks to… Thank you for the lesson. Good bye!

 


Приложения:
  1. file1.ppt.. 806,5 КБ
Опубликовано: 28.01.2024