Методическая разработка урока английского языка в 8 классе ''How to Keep Fit''

Автор: Казакова Ирина Юрьевна

Организация: МБОУ «Гимназия №4» г.Чебоксары

Населенный пункт: Чувашская Республика, г.Чебоксары

Тип урока: урок развития умений чтения и говорения.

Цели: ввести новую лексику по теме, научить обучающихся использовать лексические единицы в монологических высказываниях (говорение); научить читать текст с выбором необходимой информации, вычленять главное, делиться информацией (чтение).

Задачи образовательная: активизировать иноязычный материал, лексику по изучаемой теме, развить навыки чтения и говорения.

воспитательная: стимулировать интерес учащихся к предмету, воспитывать культуру общения, совершенствовать умения работать в парах и группах, слушать друг друга, с уважением относиться к мнению партнера по команде.

развивающая: развивать умения работать в парах, группах, команде.

Планируемые результаты:

предметные: формировать языковые навыки (фонетические и лексические) в рамках изучаемой цели.

личностные: развивать мотивацию учебной деятельности и формировать личностный смысл учения, осознавать степень усвоения материала.

метапредметные: научиться организовывать учебное сотрудничество, анализировать текст совместно с другими людьми, доступно передавать информацию другому человеку, вести исследовательскую работу в группе.

 

Универсальные учебные действия:

познавательные: осуществлять осознанное построение речевого высказывания, уметь извлекать информацию из прочитанного.

коммуникативные: развить навыки сотрудничества со сверстниками, осуществлять взаимный контроль в совместной деятельности.

регулятивные: осознавать уровень собственных достижений, качество знаний, принимать решения и осуществлять самостоятельный выбор в учебной и познавательной деятельности, уметь определять самостоятельно тему учебной деятельности.

личностные: воспитание уважения к культуре и традициям других культур.

 

Оборудование интерактивная доска, обычная доска, таблички, раздаточный материал, презентация.

Ход урока

I Организационный момент. Good morning, boys and girls! I am glad to see you. Take your seats, please. How are you today?

II Мотивация к учебной деятельности и определению темы урока.Before we start our lesson, let us watch a video. Try to guess the topic we will be talking about. (1 min)

Well, what is the video about?

Today we will speak about keeping fit.

What does keeping fit mean? (написать на доске).

What phrases can you associate with the topic to explain it?

Ученики называют действия и по одному выходят к доске, пишут свои варианты.

 

III Актуализация знаний. Look at the screen (slide 3). Here you see some phrases. - Divide them into 2 categories- healthy lifestyle and unhealthy lifestyle.

to keep fit, to be on a diet, to have healthy/unhealthy lifestyle, to have strict regime, smoking/nonsmoking areas, to go on foot, to do morning exercises, to go to bed early/ late, go jogging, eat vegetables and fruit, playing on the computer for hours, eat a lot of vitamins.

Now tell me,please

Do you eat healthy food? (Do you like going to fast food restaurants?)

Do you have strict regime? (Do you go to bed early? At the same time?)

Do you do morning exercises?

Do you have breakfast every day? Do you sit with your phone late at night?

Now look at the board (slide 4). Which of the following types of physical activities do you do? How often?

Playing sports Go swimming

Do weightlifting Go dancing

Do aerobics Do yoga

Go cycling Go running

Do stretching Go walking

Do pilates

Now let’s talk about some unusual ways of keeping fit.

IVРабота над чтением. Look at the pictures (slide 5) and try to guess what the texts are about.

Well, good. Now, look at the screen (slide 6). Here are some unknown words and word combinations from the texts. Repeat after me

Flick through – бегло просмотреть

To boost energy – повысить энергию

Oxygenated – обогащенный кислородом

Plunge – окунать, погружать

Nibble – обкусывать

To swarm – собираться, столпиться

To tickle – щекотать

Catch one’s eye – поймать чей-то взгляд, привлекать внимание

Aerial yoga – воздушная йога

To spin – вращаться

To swing – висеть вверх ногами

At top speed – на максимальной скорости

Hilarious – забавный, смешной

VРабота над лексикой.Now we’ll listen to the texts about some unusual ways of treatment. Pay attention to the pronunciation of the words.

Now, lets’s read the texts. … begin, please.

А. It all sounded like ”hot air” how can you translate this phrase?

Who can tell me, what this text is about?

B. What can you say about this kind of treatment?

C. What do people do during aerial yoga?

D. So, is it an effective way of losing weight?

Now look at the screen(slide 7). Here you should match the words in the 1st column with their meanings.

Hot air Extremely funny

Plunging Eat by biting small pieces

Swarmed With no real meaning

Nibble Pushing quickly in

Suspended Hanging

Hilarious Moved in a large group

No walk in the park Not easy

Good. Now I would like to give you some information about vitamins. Look at the screen, please. Here you see some food and vitamins, which they are rich in. now repeat after me the names of the vitamins:

Carotine – витамин А

Carbohydrates – углеводы

Fibre – клетчатка

Calcium –кальций

Zinc – цинк

Protein – белки

Now tell me what food and drinks should people consume if they want to have good eyesight, good skin, strong bones, a lot of energy.

 

VIРабота в командах. Now there is another task for you. Let us divide into 2 teams. Your task is to join the 2 parts of the proverbs and find Russian equivalents for them. I’ll give you 2 minutes for this task.

  1. A sound mind in a sound body. В здоровом теле – здоровый дух.
  2. An apple a day keeps a doctor away. Ешь по яблоку в день, и доктор не понадобится.
  3. Health is better than wealth. Здоровье дороже богатства.

4. Early to bed, early to rise makes a man 4.Кто рано ложится и рано встает, здоровье, богатство и ум наживет.

healthy, wealthy and wise.

  1. dinner sleep a while, after supper walk a mile. 5. После обеда поспи, после ужина походи.

Now tell me, if you liked the lesson. What interesting facts have you learnt today?

Would you like to visit an oxygen bar and try oxygenated fragrances?

Would you like to try a fin-tastic treatment?

What is the aerial yoga?

Do you like the idea of running long distances with your dog? It isn’t easy, is it?

What rules of healthy lifestyle can you give to your friends, parents to keep fit?

And now, I’d like you to write a cinquain on the topic of health. Let us remember how to write it.

Синквейн

  1. Существительное- название темы урока;
  2. 2 прилагательных- характеризующих тему;
  3. 3 глагола действия по данной теме;
  4. Основная мысль темы
  5. Существительное – синоним изученной темы.

 

Health

Strong, sporty

Run,eat,sleep

Eat healthy food, do sports

Good Mood

Your homework is to prepare a talk about your lifestyle using the material of today’s lesson.

The lesson is over. Good-bye!

 


 


Опубликовано: 11.12.2025