Конспект урока английского языка для 6 класса на тему «У природы нет плохой погоды»

Автор: Беккинг Вера Владимировна

Организация: МБОУ СШ № 41 им. А.Ф. Казанкина

Населенный пункт: г. Ульяновск

Конспект фрагмента урока в 6 классе “Nature has no bad weather”

(по УМК “FORWARD”, М.В. Вербицкая, М. Гаярделли, П.Редли, Л.О. Савчук)

 

Цель урока: Создание комфортных условий для получения личностных, метапредметных и предметных результатов (успешное усвоение лексико-грамматического материала).

 

Задачи:

1. Развитие навыков распознавания и употребления изученной ранее тематической лексики.

2. Развивать память, внимание и логическое мышление через выполнение различных упражнений.

3. Развивать мыслительные операции: анализ, синтез, обобщение, аналогия, классификация.

4. Развитие творческой активности учащихся.

5. Развитие навыков чтения.

6. Развитие мотивации учащихся к изучению темы.

 

Этап урока

Время

Деятельность учащихся

Деятельность учителя

1

Организационный момент. Проверка готовности к уроку детей и помещения.

Настрой на успех.

1

Приветствие учителя и гостей.

Фронтальная.

Good morning, my dear pupils. I am so glad to see you today. Greet our guests, please. I am sure we are working as usually, according to our plan and you’ll do your best.

 

2

Определение темы урока.

1

Формулировка темы урока

 

Well, boys and girls, look out of the window, please. How is it outside? Is it cloudy today? Is it snowy? Is it rainy? Is it windy?

And now look at the blackboard, please. Tell us, what the theme of our lesson is… Right you are, we will speak about the weather today. The theme of our lesson is “Nature has no bad weather”.

3

 

Warming up

 

2

Работают с информацией, активизируя лексические единицы (Технология развивающего обучения)

Well, the first step of our lesson is warming up. Look at the blackboard. There are some pictures. Match the words with the right pictures.

(На доске картинки по теме «Погода» и ЛЕ)

 

4

 

Homework

Проверка домашнего задания

5

Фронтальная работа, индивидуальная с картой. активизация лексики и грамматики, осуществление взаимоконтроля.

The second step of our lesson is checking our homework. Your hometask was Ex.12 p. 67. Open your books, please. Answer the questions, what the weather in these cities is.

  1. What’s the weather like in London today?
  2. What’s the weather like in Cairo today?
  3. What’s the weather like in Chicago today?
  4. What’s the weather like in New York today?
  5. What’s the weather like in Rome today?
  6. What’s the weather like in Sydney today?
  7. What’s the weather like in San Francisco today?
  8. What’s the weather like in Sao Paolo today?

5

Reading

Чтение

5

Развитие читательской грамотности: дотекстовые, текстовые и послетекстовые задания

- The next step is Reading. But, firstly, let’s do our pre-reading task. Match the words in two columns to make word combinations.

1.to take heavily

2. rains clothes

3. going boots

4. warm an umbrella

5. to listen to wind

6. rubber the weather forecast

7. a strong sports

8. to watch for a walk

9. outdoor the temperature

 

- And now, let’s read the text one by one. (Дети читают текст вслух по цепочке).

 

- Boys and girls, now correct the sentences, please. There are some lexical and grammar mistakes. Use the text.

 

1. In winter the weather is hot.

2. We mustn’t stay at home when it’s stormy.

3. In summer it’s frosty and snowy.

4. We must wear warm clothes in summer.

5. It often rain in autumn.

6. People should wear sandals when the weather is rainy.

 

 

6

Cluster

5

Развитие глобальных компетенций

And the last step of our lesson is Cluster. We have never used this method before at our lessons. There is the main word in the center and there are some thematic words. You should add these words to the main word.

 

 

 

weather

 

 

 

 

7

Reflection

 

1

Проводится рефлексия

Our time is up.

- We have done enough. What did you like most at the lesson? What task was the most difficult? Учитель организует рефлексивную деятельность учащихся.

Well, my dear students, thanks for your work. Your marks are …

Our lesson is over. Good bye.

 


Опубликовано: 01.03.2026
Мы сохраняем «куки» по правилам, чтобы персонализировать сайт. Вы можете запретить это в настройках браузера