Конспект урока по английскому языку в 7 классе «Save the Earth» («Спасём Землю»)

Автор: Лентушенко Лариса Григорьевна

Организация: МБОУ гимназия «Эврика» им.В.А.Сухомлинского

Населенный пункт: Краснодарский край, г.-к. Анапа

Цель урока: развитие языковой компетентности учащихся по теме «Окружающая среда».

Задачи:

практические - активизировать знания, умения и навыки учащихся по теме «Окружающая среда»; учить логически строить высказывание на основе прослушанной и переработанной информации;

коммуникативные задачи - развивать умения чтения с целью извлечения конкретной информации; развивать умения говорения – аргументировано выражать мнения по обсуждаемой проблеме;

развивающие – развивать кругозор учащихся, память, творческие навыки; развивать умения делать выводы, выражать собственное мнение;

воспитательные – воспитывать чувство любви и бережного отношения к окружающей среде, чувство ответственности за место, где ты живѐшь; создавать возможность для проявления индивидуальных способностей учащихся, развитие навыков к сотрудничеству;

образовательные – совершенствовать фонетические и лексические навыки, расширить словарный запас, активизировать знакомую лексику в речевых ситуациях, создать условия для спонтанной речи.

Оборудование и раздаточные материалы: компьютер, презентация к уроку, раздаточный материал, карандаши, фломастеры, альбомные листы.

Тип урока: закрепление темы.

 

 

Ход урока

Этап

Время

Действия учителя

Действия учащихся

Организационный момент,

введение темы.

3 min

 

 

 

 

 

 

 

1 min

- Good morning, I am glad to see you. Sit down, please.

So, I think we are ready to start our lesson.

How are you?

During our lesson we are going to discuss a very important problem. Now watch the film about the most beautiful planet in the Universe and try to guess the topic of our discussion.

https://www.youtube.com/watch?v=mkjwxmcdb0E

 

Teacher: So today we`re going to speak about ecological problems and the theme of our lesson is “Save the Earth!”(«Спасите Землю!») (Слайд 1)

One of the most important problems in our life is the pollution of the environment. People all over the world are worried about what is happening to the environment. They understand that the Earth is their common home, a big green home. We`ll discuss the problems of the environment today. (Слайд 2).

Today we will learn some new words and do a lot of exercises.

Здороваются, определяют тему урока

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Речевая разминка.

Warming up

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Актуализация лексики по теме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Reading and listening and Speaking

Работа с текстом

 

 

 

 

 

 

После текстовый этап

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 min

 

 

Teacher: I`d like to begin our lesson with the question: What problems are there in the environment today? Think a little.

- a power station\factory

- toxic fumes

- factory waste

- acid rain

- polluted clouds

- air, water and soil pollution

- loss of natural habitat

- fish and plant species dying

Look at the screen. (Слайд 3-4).

Use the words and try to name these problems.

 

Let`s remember some words which will be useful to speak about our theme. I`m sure that some of them are already known to you, some words are new.

Pair-work. You will get the cards. Match the words as quickly as you can. (Слайд 5-6).

 

  1. Match the words:

 

Toxic A. species

Factory B. fume

Acid C. pollution

Natural D. power

Soil E. habitats

Plant F. waste

Solar G. rain

 

 

  1. Fill in the words from Ex. 1, P.76. (Слайд 7-8).

 

1. ……………. is very harmful to the environment.

2. A lot of ………………is dumped into this river.

3. Chemicals cause ………………..

4. …………………..is environmentally friendly.

5. Many ……………………are in danger of dying out.

6. Forests fires cause many animals to lose their …………………

7. How can I avoid breathing ……………….from cars while cycling in the city?

 

Teacher: Well done! And now you see these words at the screen.

Could you tell me their definitions:

 

Acid rain

Air pollution

Water pollution

Soil pollution

Have a look at the presentation and find out the definitions. (Слайд 9-12).

 

Acid rain - rain mixed with acids formed by gases released into the atmosphere when fossil

fuels are burned.

Air pollution is the introduction of harmful materials into Earth's atmosphere, causing disease,

death to humans, damage to other living organisms such as food crops, or the natural or built

environment.

Water pollution is the contamination of water bodies (e.g. lakes, rivers, oceans and groundwater).

Soil pollution is caused by the presence of human-made chemicals or other alteration in the

natural soil environment. It is typically caused by industrial activity, agricultural chemicals, proper disposal of waste.

 

Teacher: Now, let’s watch a presentation.

You have to know some word-combinations.They can help you to understand the text. Look on the black board.

Cars burn petrol– Машины вырабатывают топливо.

Power station semit toxic fumes– Электростанции осуществляют токсичные выбросы.

This pollution is gathered in the clouds.

Эти загрязнения скапливаются в облаках.

This pollution lands on trees. – Эти загрязнения оседают на деревьях.

Sleet– Дождь со снегом.

It wipes out fish. – Это уничтожает рыбу.

It poisons trees. – Это уничтожает деревья.

It has been trying to reduce – Пытается сократить.

Solar power – Энергия солнца

 

 

While watching it you have to write down some notes and be ready to answer some questions about the environment:

Let’s do it.

You also can work in pairs.

 

Answer my question please.

 

Teacher: Look through the text and be ready to answer questions about the environment:

 

1) What is the cause of air pollution?

2) How does acid rain appear?

3) What effect does water pollution have?

4) Why is soil pollution so dangerous?

5) What can we do to solve this problem?

(Слайд 13)

Учащиеся высказывают свои предположения

 

 

 

 

 

 

 

 

Детям раздаются карточки с заданием, которые они выполняют в парах, затем правильность выполнения проверяется фронтально у доски.

 

 

 

 

 

 

Учащиеся выполняют задание по карточке, упражнение на соответствие

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

учащиеся

отвечают на вопросы

.

 

5. Динамическая пауза

 

1 min

Oh, I see you are tired. It’s time to have a rest.

Классическая разминка с переводом на английский:

Up and down, up and down. (Руки вверх, руки вниз)

Shake your head and turn around. (Повороты головы и вокруг себя)

Touch your toes and touch the sky. (Наклоны к носкам и потягивания вверх)

Like a bird, we’re going to fly! (Махи руками, имитация полета птицы)

Учащиеся повторяют движения за учителем

 

6. Grammar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Закрепление

 

6 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min

 

Teacher: Well done! Good!

And now let`s remember the rule Passive Voice

 

Формула: to be + V3/ed.

Примеры из контекста:

Задание: упр 6 стр 77

1. Поставь предложения в пассивный залог

Clouds gather pollution. - Pollution is gathered with clouds.

Toxic fumes pollute the air. – The air is polluted with toxic fumes.

 

Teacher: Well done. And now let’s study the poster and decide if the sentences under the poster are true (T) or false (F):

Ways to help Environment:

  • Plant a leafy tree in your neighborhood and water it regularly
  • Always use paper on both sides and make use of scrap paper whenever possible
  • Save water by taking shorter showers and use least possible water while washing hands and brushing.
  • Open windows and close them to adjust the heat instead of using the air conditioner always.
  • Use the biodegradable products wherever possible.
  • Avoid plastic bags. Bring your own cloth bag.
  • Never waste food as it is precious made with natural recourse.
  • Use cycle when travelling to nearby places. This will reduce pollution.

 

True False

1.Use reusable shopping bags.

2. Ride a bike near the sea for short distance.

3.Use an air conditioner when the weather is hot.

4.Don’t waste food.

5.Write on only one side of the paper.

6.Don’t save water.

7.Always use plastic bags.

8.Plant trees.

Teacher: Say, what should we do to solve the ecological problems. We all need to work together to stop this problem before it`s too late.

We can…

sort out rubbish! use public transport!

clean up after our dogs!

turn off water when we don`t use it!

turn off light when we leave the room!

reuse old things!

Учащиеся выполняют упражнения с заданием

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учащиеся высказывают свои мнения

Домашнее задание

1 min

At home you have to do your own poster to solve the problem of acid rains/environment:

упр 8 стр 77

 

Рефлексия, итог урока

2 min

 

 

 

 

 

Teacher: During our lessons I’ve been trying to convince you that environmental problems are very important. People and their actions are responsible for bad air, unclean water, and polluted land. It’s our common fault and now we should not only stop and think but do something to make the situation better. First of all, let’s follow these simple rules which must be a law for us.

Thank you for your work today.

Your marks: …

 

Did you like the lesson?

Was it interesting?

-What new words have you learnt today?

Have a nice day. Thank you for the lesson.

Анализируют материал, пройденный на уроке.


Опубликовано: 30.06.2026
Мы сохраняем «куки» по правилам, чтобы персонализировать сайт. Вы можете запретить это в настройках браузера