Конспект урока Born Free для 7 класса. Spotlight
Автор: Покидова Анастасия Дмитриевна
Организация: МОУ Хорошовкая СОШ
Населенный пункт: МО, Коломенский г.о., с.Н.Хорошово
Цель – Активизировать словарный запас (лексика по теме «Защита окружающей среды, загрязнения»), отработать и закрепить видовременные формы (Present Progressive, Present Perfect), изучить форму Present Perfect Progressive
Оснащение – доска, учебник, ручка, словарь, раздаточные материалы, ноутбук, РРР - презентация
Задачи
- закрепление видовременных форм
- закрепление лексики по теме «Защита окружающей среды, загрязнения»
- развитие умений анализировать речь других
- развитие навыков аудирования
- развитие навыков работы в паре
- знакомство с for-and-against-essay
- развитие навыков письменной речи
- развитие самоконтроля и ответственности
Ход урока
Время |
Учитель |
Ученики |
Примечания |
2 min |
Good morning!
Thank you very much! Sit down please. What is the date today? What is the day today? Who is absent? What’s the weather like today? |
Good morning, good morning, Good morning to you, Good morning, good morning, We are glad to see you!
Today is the 3rd of March Today is Wednesday All are present today It’s warm. It’s windy. It’s not snowy, etc… |
Организационный момент + речевая разминка |
3 min
2 min |
Now let us begin with the phonetic practice. How do we read I in an open syllable? How do we read I in the close syllable? Great! Now, repeat after me, please – mine, tied, ice, pine, nine, five, tie, smile, time, fine, rise, drive, big, fill, kiss, win, mint, mix, sing, ill, sit, is, lip, six. Great! Now, repeat! If your Daddy’s name is Jim, And if he swims and if he’s slim, The perfect gift for him Is a set of Slim Jim Swim Fins. But if your Daddy’s name is Dwight And he likes to look at birds at night, The gift for Dwight that might be right Is a bright Dwight Bird-Flight Night Sight Light
|
[ai]
[i] |
Фонетическая разминка
Фронтальное и индивидуальное повторение слов
Фронтальное и индивидуальное повторение рифмовки
|
2 min 1 min 3 min 3 min
1 min |
Now it’s time to check your hometask! Open the exercise books, please. Page 48 № 1. Page 48 № 3 Page 48 № 4 Page 48 № 2
Great! Tell me, please, what tense did you use in Ex 2? What do you know about the tense? |
На доске – fill in In pairs Обратить внимание на интонацию + объяснить Orally – matching + answer the questions
Present Perfect |
Активизация лексики, грамматики. Проверка домашнего задания |
2 min
5 min |
What do you know about the Present Perfect Progressive Tense?
Let’s play a little. One of you comes to me, takes a card. The group tries to guess what card he has – Have you been … Clear? |
|
Ответы на теор. вопросы (перевод, когда используется, формула, слова-указатели)
Игра (Guessing game) |
2 min |
Stand up, please, let’s sing and do! Mother Earth |
MUSIC + words + movements (Ира) |
физминутка |
3 min
1 min
3 min
1 min |
Thanks! Look at the board, please! What is the topic of our lesson today? What are their natural habitats?
Where can you see wild animals? Из рабочей тетради - №1 page 49
Is it good to keep animals at the zoo? Why? Are they happy there? |
Wild Animals
Camels live in the desert. Parrots live in the tropical rainforests. Black bears live in the woods. Penguins live in the polar regions. Alligators live in the wet-lands Giraffes live in the grasslands. We can see them at the zoo. |
Мотивация на изучение новой темы. На доске – картинки диких животных
|
1 min |
Soon we are going to read a text. Repeat the words and tell me what the text will be about? Danger, endangered species, survive, drawbacks, recreate, cage, argument, for, against, environment, habitats
|
About zoos and endangered animals |
Отработка слов из эссе стр 80
|
3 min |
Translate a thought, please: “We should close all zoos and return the animals to their natural habitats” One by one come to me, choose a card and say if it is FOR or AGAINST zoos (Приложение 1) |
«Нам следует закрыть все зоопарки и вернуть животных в их среду обитания»
|
На доску клеят утверждения |
3 min |
Now, please, listen to the recording and fill in the missing words Check |
|
Pair work № 3 page 80 – слушают, заполняют пропущенные слова |
3 min |
№ 4 – the structure of the essay
|
На доске – выстроить структуру |
Структура opinion essay (ЕГЭ, C2) 1 абзац — вступление , постановка темы (перефразирование задания обязательно). 2 абзац — свое мнение. 2-3 аргумента в поддержку его с обоснованием. 3 абзац — противоположное мнение. 1-2 аргумента тех кто поддерживает его. Свое мнение в этом абзаце не высказывается. 4 абзац — обоснование почему вы не согласны с этой точкой зрения и ваши аргументы. Желательно опровергать не просто точку зрения в общем, а аргументы тех, чье мнение вы привели в 3-м параграфе. 5 абзац — повторение своей точки зрения (перефразировать). |
2 min |
Look at the underlined words and phrases. Which - gives a personal opinion? -Gives an opposing opinion? - adds reasons? -Introduces a conclusion? - introduces an argument? |
|
|
5 min |
But about keeping wild animals as pets? Is it good? Why? Read the statements in Ex 5, please. In pairs, think of reasons and examples |
|
После прочтения и объяснения всех пунктов – каждой паре по утверждению |
2 min |
Итоги урока We revised…. We learned… We did exercises on… |
|
Дети подводят итог урока |
1 min |
Home task - №6 page 80 Marks for the lesson |
|
|
|
|
|
|
Приложение 1
“We should close all zoos and return the animals to their habitats”
- natural habitats are in danger. Children have the chance to see wild animals.
- good zoo can be very educational. Zoos help certain animal species survive.
- can be unhappy in cages. Zoos cannot recreate an animal’s natural habitat.
- some zoos animals are mistreated. Help the endangered animals survive.
Приложение 2
Список литературы
- Ваулина Ю.В., Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс. УМК «Английский в фокусе» учебник для 7 класса. М.: Express Publish: Просвещение, 2016
- Ваулина Ю.В., Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс. УМК «Английский в фокусе» рабочая тетрадь для 7 класса. М.: Express Publish: Просвещение, 2016
- Mother Earth – song – [электронный ресурс] - https://www.youtube.com/watch?v=l_A3FMf3_Qw (дата обращения – 02.11.2019