Урок английского языка в 6 классе по теме «Special Days» (Модуль 5с)

Автор: Чепа Елена Геннадиевна

Организация: ГОУ ЛНР «Краснолучская школа №4»

Населенный пункт: Луганская область, г. Красный Луч

Цель урока – формирование универсальных учебных действий учащихся по теме в аудировании, устной речи, чтении и письме.

Задачи урока:

Дидактические:

  1. Автоматизировать употребление ЛЕ и МФ по теме во всех видах речевой деятельности.
  2. Формировать навыки коммуникативной компетенции в области аудирования, чтения, письма, диалогической и монологической речи.

Воспитательные:

  1. Способствовать созданию атмосферы взаимопонимания и сотрудничества, сохранению здоровья, расширению общего кругозора учащихся.
  2. Воспитывать уважение к культурным традициям другой страны.

Развивающие:

  1. Развивать у школьников умения сравнивать, обобщать, логически излагать свои мысли.
  2. Развивать самостоятельность через использование элемента технологии обучения в сотрудничестве и элементов проектной деятельности.
  3. Учить учащихся размышлять по теме, выражать свою точку зрения и обмениваться мнениями, используя речевой этикет.

Оснащение урока:

  1. УМК «Английский в фокусе», Ю.Ваулина, Н.Быкова, Просвещение, 2016 г.
  2. запись для аудирования;
  3. раздаточный материал для групповой работы;
  4. Карточки для игры

Ход урока.

I. Подготовка учащихся к учебной деятельности на английском языке.

  1. Оргмомент. 2-3 мин.

Приветствие, беседа о погоде.

Good morning, children! Sit down, please.

Miss (….) , what is the weather today? What is the day today?

Отметить отсутствующих. Who is absent today?

Ok, let’s start our lesson.

Фонетическая зарядка. Let’s do phonetic drill.

Betty bought a bright blue blanket

for her baby boy.

He cried when he saw it.

He hates bright blue.

Betty bought a blanket.

Betty bought a blue blanket.

Betty bought a bright blue blanket.

for her baby boy.

He cried when he saw it.

He hates bright blue.

2. Проверка домашнего задания. Mr. ( … ), what was your homework? (to write some information about my favourite holiday)

What holiday did you choose? What about you, children? 3 мин.

3.Сообщение темы урока. Please, open your copy-books and write down the date.

“Special days- This is the subject of our lesson. Write it down, please. Tell me how you understand Special days. Учащиеся дают объяснение теме урока.

II. Отработка ранее введенного языкового материала и формирование универсальных учебных действий в различных видах речевой деятельности.

  1. Now let’s start from revising some difficult words.
  2. On the blackboard you can see words and expressions. What words don’t you know? Дать перевод слов, которые учащиеся могут не знать. 3 мин.
  1. Развитие навыков аудирования. min.

For the next task we need 3 teams: Pink team, yellow team and green team.

  1. You have cards with these words, your task is – while listening text, put these cards in the order. But first, you have to listen it with your eyes closed.

Ex.1, P.50 Listen to the music.

What country do you think it is from?

Now, close your eyes and try to understand what about this text is.

Ex.1, P.50 Listen to the text again and do your task.

  1. us check : на доске отмечаются результаты работы по командам, выигравшая команда получает красный стульчик. (символ успеха) 1-2 мин
  • 7.Pray
  • 8.Watch the fireworks
  • 4.Have a meal
  • 1.Decorate the house
  • 3.Visit people
  • 2.Make special lamps
  • 5.Exchange gifts
  • 6.Light lamps

Развитие навыков письменной речи.

  • лексических упражнений. 5 min.

Ex. 2, P. 50.

In the ex 2 you have to fill in the missing adjectives. If you are attentive, you’ll find them in the text.

  1. important…………. Festival
  2. ……colourful…………………decorations
  3. ……special festive…………………….lamps
  4. ……… festive ……………… meals
  5. ………exciting………. Fireworks display
  6. a……great………………. time

Tell me when you are ready and get another point.

Поисковое чтение.

Ex. 4, P. 50

Writing fact files

Look at the blackboard, help me to do this task 2 мин.

Name : Diwali

Date/season: late autumn

Country: India

Activities/food: decorate the house,…..

Feelings: happy, excited

Now, use your homework and do the same with your holiday 3-4 мин.

Let’s check. Проверить выборочно.

Домашнее задание.

  1. your daybooks and write down your homework on tomorrow day. 1-2 мин.

Стр.50, упр.6 письменно

You can use ex.2 as an example. Do you have any questions?

Игра на закрепление коммуникативных навыков

Now we will practice to find and complete information.

And we need 2 persons for information desk. Miss Solotnova and Miss Glukhovtsova, Please.

Information 1

Melbourne Cup Day in Australia

Melbourne Cup Day people watch race, dress up – many women wear their best hats and dresses, office parties, hat and dress competitions

Tanabata on the 7th of August

Information 2

Melbourne Cup Day on the first Tuesday of November every year

Tanabata in Japan

Tanabata people write wishes on a piece of paper, and hang that piece of paper on a bamboo tree

 

 

We also need 2 teams. Each team has a holiday, but information isn’t complete.

The leader of a team must send people one by one to the information desk and ask one of the girls what you need. Don’t forget to say the name of the holiday.

After finishing we will complete fact files about your holidays. 10 мин.

Обе команды получают задание с пропусками. Необходимо задать вопросы в бюро информации, с целью заполнить пропуски в файле.

 

 

Задание для команды 1

Melbourne Cup Day

Today, I’m going to tell you about Melbourne Cup Day.

This is one of the most popular social and racing events in (country)_________________. The race takes place at the Flemington Racecourse in Melbourne on the (date)________________

At the races, people (activities) ____________________________________ _______________ _________ _____________________________________________________________________________________________________________

More than 100,000 people usually visit Racecourse in Melbourne.

Everybody has a great time.

Thank you for listening.

Задание для команды 2

Tanabata

Опубликовано на сайте https://kopilkaurokov.ru/angliiskiyYazik/uroki/urok_angliiskogo_iazyka_v_6_klasse_po_teme_special_days_modul_5s 

Tanabata, also known as the "star festival", takes place on the (date) _____ ___________________, when, according to a legend, the two stars Altair and Vega can meet. Colorful Tanabata festivals are held in (country) ______________________ mainly along shopping malls and streets, which are decorated with large, colorful streamers.

One popular Tanabata custom is (activity) _____________________ _______________________________________________________________________________________________________________

Other events may include parades and Miss Tanabata contests.

Everybody has a great time.

 

Подведение итогов урока, выставление оценок 2-3 min.

На этом уроке мне было легко….

На этом уроке мне было трудно…

Мне понравилось….

 

 

При подготовке к уроку помимо комплекса УМК «Английский в фокусе», Ю.Ваулина, Н.Быкова, Просвещение, 2016 г. использовалась литература:

  1. «Jazz Chants», С. Graham, OxUniPrress, 1993
  2. Сайт https://www.jrailpass.com/blog/tanabata-star-festival
  3. Сайт https://en.wikipedia.org/wiki/Flemington_Racecourse
  4. https://www.businessinsider.com.au/melbourne-cup-tips-2015-11

 


Приложения:
  1. file0.docx.. 948,8 КБ
Опубликовано: 16.09.2021