Урок английского языка 9 класс

Автор: Крюкова Анастасия Леонидовна

Организация: БОУ г Омска «СОШ № 82»

Населенный пункт: г. Омск

Общедидактическая цель: создать условия для осознания и осмысления блока новой учебной информации, ее применения в учебной ситуации и в жизни.

Тип урока: Комбинированный. Урок направлен на систематизацию знаний учащихся по чрезвычайным ситуациям. Способствует развитию иноязычной коммуникативной компетенции и раскрытию межпредметных связей английского языка и ОБЖ, что свидетельствует о его интегрированном характере. Урок является комбинированным. Во-первых, изучается новый материал (материалы об аварийно – спасательных службах и новая лексика по теме). Во-вторых, повторяются и обобщаются пройденные ранее (в 7-8 классах) лексические единицы. В-третьих, развиваются коммуникативные умения учащихся в четырех основных видах речевой деятельности (чтении, говорение, аудирование, письме).

Цель урока: Систематизировать, расширить и обобщить знания учащихся по теме “Staying Safe”, совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся и развивать у них метапредметные и межпредметные навыки. Создавать условия для развития практического владения языком, развития информационных компетентностей. Познакомиться с Единой государственной системой предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

Задачи урока:

  • Образовательный аспект: создавать условия для развития практического владения языком и применять знания при выполнении заданий в формате ОГЭ, развития информационных компетентностей (умение переводить визуальную информацию в вербальную, умение читать с разными стратегиями – с целью понимания основного содержания, поиска специфической информации). Систематизировать знания учащихся об аварийно – спасательных службах России и за рубежом. Совершенствование умения и навыка устной речи с использованием опор на таблицу, тексты.
  • Развивающий аспект: развивать навык самостоятельного поиска информации и её систематизации с последующим представлением полученных данных; развитие способности к продуктивным речевым действиям, развитие внимания, логического мышления, умения сравнивать и делать выводы, извлечение нужной информации из текста; формирование критического мышления в условиях фронтальной, парной групповой и индивидуальной работы.
  • Воспитательный аспект: поддержка мотивации к изучению английского языка; обучение сотрудничеству, формирование навыков межличностного общения; воспитание чувства взаимопомощи и поддержки через работу в парах.

Планируемые результаты:

  • Вести комбинированный диалог в стандартных ситуациях официального общения со службами чрезвычайных ситуаций, соблюдая нормы речевого этикета, принятые в стране изучаемого языка. Развивать умение речевого взаимодействия;
  • Воспринимать на слух и понимать запрашиваемую информацию в аутентичном тексте, содержащем как изученные языковые явления, так и некоторое количество неизученных языковых явлений;
  • Читать и находить нужную информацию в несложных аутентичных текстах, содержащих некоторое количество неизученных языковых явлений;
  • Критически оценивать найденную в тексте информацию;
  • Уметь применять полученные знания при выполнении заданий в формате ОГЭ

Используемые личностно-ориентированные технологии: технология развития критического мышления, технология обучения в сотрудничестве.

Формы организации учебной деятельности: фронтальная, парная и индивидуальная работа.

Методы и приемы: наглядные (демонстрация изображений), частично-поисковый ( работа с текстом, выделение главной мысли, работа с рабочим листом), проектный метод (домашнее задание плакат), словесные (инструктаж, учебная беседа, обсуждение).

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, видео- и аудиозаписи, презентация к уроку, раздаточный материал.

Учебно-методический комплекс: УМК “Английский в фокусе” для 9 классов общеобразовательных учреждений (авторы О.Подоляко, Ю.Ваулина, Д.Дули, В.Эванс) , 2020 г.

Ход урока

Этап учебного занятия и его задачи

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

1. Вводный этап.

1.1. Приветствие.

- Good morning, children.

I am glad to meet you. I hope everybody is ready to work.

-Good morning, teacher! We are glad to meet you too.

1.2. Стадия вызова.

Формулирование темы урока. Целеполагание.

- Please, look at the board. You can see the names and the pictures of some emergency cases. Try to match them to the pictures to clarify what particular cases they touch upon.

 

 

 

Look at the picture. Who are these men?

Do you know the synonyms of it?

 

Could you guess what we are going to talk about?

-You’re right.

 

Say me please the aims of our lesson.

 

 

 

 

 

Say me please the objectives of our lesson.

 

- Fire matches pic.1,...

-gas leakage

-injury, road accident

-road accident

-power cut

-water leakage

-crime

 

Robbers

Burglars or thieves

 

I think we’re going to talk about emergency services.

 

 

The aims of the lesson are to learn more about emergency services in Russia and abroad, improve your listening and speaking skills, enrich your vocabulary.

 

To systematize students ' knowledge about emergency services in Russia and abroad.

 

To develop the ability to independently search for information and systematize it with the following presentation of the received information.

 

To support of motivation to learn English.

 

training in cooperation, development of communication skills.

 

Let’s train your tongues and read the tongue –twister

The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.

 

 

Could you translate it?

 

Who wants to read it once more? (спросить 2-3 человека)

The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday.

 

 

 

33 вора взволновали трон на весь четверг

2.Учащиеся актуализируют имеющиеся знания по данной теме.

- How do you feel when facing any of these cases?

-Yes and confused because sometimes we don’t know what to do. I hope today we will figure out what to do in such situations.

So you have worksheets.(приложение № 1) Write down your names there. Open your textbooks and fill in the table on our topic using the needed information from the ex 1 page 108.

Now let’s check

- What emergency services should you call in case of fire (crime, bad injury, trouble in mountains or fell into a cave, get caught in bad weather when sailing.)?

 

 

 

 

 

 

What telephone number should we dial in Great Britain and in Russia? What number is used across the European Union?

I feel scared...

Worried…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- We should call:

Fire Department in case of fire

Police in case of crime

Ambulance in case of bad injury

Mountain Rescue in case of ski accident

Cave Rescue if you fell into the cave

Coastguard if your boat is in trouble

 

999 (emergency telephone number)

 

01,02,03 zero one…

 

112

3.Аудирование

Now look through the statements 1-6, ex.2b p.108

What emergency service are they about?

 

Listen to the dialogue and do the task.

Let’s check.

 

 

(Coastguard)

 

 

1a 2 a 3c 4c 5a 6a

4.Физминутка

Bingo (приложение № 2). write the words that belong to your card. Make an assiziogram and represent it to the class

 

5. Диалог.

Now I’m an operator.(одеваю наушники) Answer my questions. You are dialing 999.

-Hello, I’m an operator of the emergency service. What is the trouble?

Where is the trouble happened?

Where are you located now?

What is the number of the phone you are using?

Please, don’t worry. Help is on the way.

 

 

 

(учащиеся отвечают на вопросы учителя по той чрезвычайной ситуации, которая у них изображена на карточке)

 

 

 

6.Развитие навыков перевода визуальной информации в вербальную. Ролевые игры по теме.

 

You have cards with the situation.(bingo) You should make an emergency call. One of you is an operator. But, first, please, revise the phrases from Ex.3 on p.108. You may need them for your dialogues. You may also look through the sample dialogue below the table. 1 minute

- Are you ready?

- Which emergency service does this case refers to?

- Your dialogue, please. Who’s going to be an operator? (на оператора одеваю наушники и даю карточку приложение № 3)

- Thank you for your wonderful dialogues!

(учащиеся работают в паре воспроизводя диалог между пострадавшим и чрезвычайной службой)

 

 

 

 

 

It refers to ...

Ss act out dialogues. On the topic

 

(спросить 1-2 пары учащихся)

7. Тренировка выполнения заданий в формате ОГЭ

Now it’s time to practice your skills of word-formation. Find task 3 in your worksheets. And make as many compound words as you can.

Ambulance boat, Ambulance driver, firefighter, fireman, firewoman, fire station, fire truck, lifeboat, lifejacket, police car, police man, police officer, police station, police woman , truck driver

Next do the task 4 in your worksheets. You have some words in the table. Try to form other words from them.

Dark-darkness-darken-darkly

Common-commanality-(un)commonly

Operator, operation-operational,operative-operate-operationally,operatively

Organization,organizer-organizational-organize

Cruelty-cruel-cruelly

Friend,friendship-(un)friendly

And finally the task 5. Fill in the gaps transforming the words. Use the words from the table above.

 

Now I suggest you make up a sinquain on Emergency

Darkness, commonly, operator, organization, cruelty, friendship

 

Синквейн

 

8. Подведение итогов урока.

- We’ve talked a lot about emergency service in the UK and in Russia today..

And I do hope you’ll find the information from our lesson useful one day.

-Thank you so much for being extremely enthusiastic today. I hope you won’t lose your head if you come across similar events in your life.

 

 

9.Рефлексия эмоционального состояния учащихся.

- And how do you feel about today’s lesson? what have you learnt today. Let me carry out a brief survey.

S – satisfied

A – awful

F – fantastic

E – enthusiastic

Thank you again!

I’m satisfied because I’ve learnt…

I’m fantastic…

Домашнее задание.

Выставление оценок.

- At home you’ll have to work on Power safety poster project. (правила безопасности пользования электроприборами)

- The marks for the lesson are ...

-I want to present you these heart-shaped stickers as a symbol of life! Be safe!

- Thank you!

 

 

 

Приложение № 1

Worksheet.

Name _____________________________________________

  1. Fill in the table:

Cause of emergency call

Emergency

Service*

Dial

In Great Britain

In Russia

Fire

 

 

 

 

Crime

 

 

 

 

Bad injury

 

 

 

 

Ski accident

 

 

 

 

You fell into the cave

 

 

 

A boat is in trouble

 

 

 

 

  1. Listening

 

 

True

False

Not stated

1

A

B

C

2

A

B

C

3

A

B

C

4

A

B

C

5

A

B

C

6

A

B

C

POINTS:____________________

  1. Make as many compound words as you can with the following words.

 

WORD 1

WORD 2

COMPOUND WORDS

 

ambulance

 

fire

 

life

 

police

 

truck

boat

car

driver

fighter

jacket

man

officer

station

truck

woman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POINTS:____________________

4. Fill in the table

Noun

Adjective

Verb

Adverb

 

Dark

 

 

 

Common

 

 

 

 

Operate

 

 

 

Organize

 

 

Cruel

 

 

Friend

____________

 

 

 

POINTS:____________________

 

5. EMERGENCY SERVICES

The main emergency telephone number in Britain is 999. The number 999 was chosen because, on the old dial phones, it was considered to be the easiest to dial in ____________________________ or smoke.

 

DARK

 

The number 999 calls the fire brigade, the police, the ambulance service, a coastguard rescue service or a mountain rescue party. The first three services are the most ___________________________used.

 

COMMON

 

The procedure is to dial the emergency number (the call is free), to tell the ________________________ which service is needed and to give the address or location where help is needed.

 

OPERATE

 

Where a specialized service is required, the call for help is often made to a branch of a voluntary __________________________ or charity.

 

ORGANIZE

 

Their numbers are listed separately in the local telephone directory and include such bodies as Alcoholics Anonymous, the Society for the prevention of _______________________to children, etc.

 

CRUEL

 

Children who feel that they are in danger from adults can now call the fund Childline, using the number 0800 1111. This fund offers advice and _____________________in such cases and operates on a regional basis.

 

FRIEND

POINTS:____________________

TOTAL: ________________ MARK:________________

 

Полный текст статьи см. в приложении.


Приложения:
  1. file1.pptx.zip.. 1,5 МБ
  2. file0.doc.. 2,6 МБ
Опубликовано: 14.10.2021