Разработка урока «Christmas»

Автор: Васинькина Елизавета Геннадьевна

Организация: ГБОУ СОШ №2

Населенный пункт: п.г.т. Усть-Кинельский

Цели урока:
  1. введение и тренировка новой лексики по теме урока.
  2. тренировка навыков чтения и монологической речи.
  3. формирование лингвострановедческой компетенции.

 

Задачи урока:

  1. Обучающие: применение полученных знаний на практике, оперирование имеющимся потенциалом в конкретной ситуации, закрепление умения и навыков монологической речи, практика чтения.
  2. Развивающие: развитие умения работать индивидуально, в парах, развитие познавательного интереса к культуре другой страны, закрепление умения наблюдать, сравнивать, развитие творческих способностей.
  3. Воспитательные: воспитание уважительного отношения друг к другу, взаимопомощи, воспитание позитивного отношения к культуре страны изучаемого языка, формирование мотивации к изучению английского языка.

 

Формы работы на уроке:

- индивидуальная работа;

- работа в парах.

 

Оборудование:

- компьютер (с колонками);

- интерактивная доска;

- мультимедийный проектор;

- презентация «Christmas».

 

Ход урока.

 

Этапы

урока

Деятельность

учителя

Деятельность

ученика

№ слайда, функции интерактивной доски

Время

(мин.)

 

1.

 

Организационный момент.

Приветствие учеников:

  • Hello, boys and girls.
  • I’m glad to see you.
  • Sit down, please.

 

Приветствие учителя:

  • Hello, teacher.
  • We are glad to see you too.

 

 

 

1 мин.

 

2.

 

Речевая разминка.

 

– What date is it today?

-Do you know what holiday is celebrated today in the UK?

– Right! What do you think we are going to talk about?

-What do you know about Christmas?

 

  • Today is the 25th of December.

– It’s Christmas.

– We’ll speak about Christmas.

 

.

 

 

Слайд № 1 «Holiday»

 

 

 

3 мин.

 

3.

 

Введение и тренировка лексики.

 

 

– Which Christmas’ symbols do you know?

- Look at the pictures. There are a lot of symbols, things and words, which are connected with our holiday. What are they? Let’s read them.

 

 

 

 

 

 

 

-Good. Now you see the sentences on the screen. But the words are mixed. Put the words in the correct order to make the sentencе.

 

Учащиеся называют символы Рождества.

 

На слайде поочередно появляются символы Рождества, учащиеся повторяют слова за учителем, переводят их (снег, зима, звезда, ель, подарки, открытка, сани, эльф, огни, Санта Клаус, северный олень, индейка, пудинг, чулки на камине).

 

 

Учащиеся ставят слова в правильный порядок в предложении (переводят их).

 

Слайд № 2 «Symbols»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 3

«Sentences»

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

4.

 

Активизация навыков чтения.

 

- Now we give you cards with the text. Read the text to know how the British celebrate Christmas. It’s more important in this country than New Year.

 

Учащиеся читают текст о Рождестве и рождественских традициях, и после выполняют упражнение по тексту.

 

 

Слайд № 4 «Questions about Christmas»

 

10 мин.

 

5.

 

Активизация орфографических навыков.

 

 

– Now we know a lot about Christmas. But Christmas in Britain is different from our Christmas.

And what about Russia?

What do we do in Christmas time?

What do we eat?

 

 

 

I want you to fill in the table.

 

 

-We go to the church. Children collect sweets and sing Christmas carols.

 

 

 

Traditional food is cream of rice and blini, different salads.

 

Учащиеся заполняют вместе с учителем сравнительную таблицу (карточки).

 

Country The UK Russia

Traditions

Decorations

Food

Date of X-mas

Type of Weather

 

Таблица (заранее приготовленная) заполняется учителем на доске.

 

 

Слайд № 5 «Table about Christmas»

 

 

 

 

 

 

 

8 мин.

 

6.

 

Реализация творческого проекта «Рождественская открытка».

 

 


– We have found out a lot about Christmas. It’s all very interesting. Now it’s time to write Christmas cards. Look at them. Let’s remember what can you write on the cards. You have to write a few words to your friends or to our guests.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Your cards are very nice. You may give them to your classmates. Let’s exchange cards.

 

Учащиеся подписывают приготовленные заранее рождественские открытки, используя фразы пожелания, отображенные на слайде:

1.“Wish best wishes for Christmas and the New Year!”

2.“Wishing you every success for the New Year!”

3.“Wishing you a Christmas filled with love and friendship!”

4.“ Wish your Christmas be filled with happy surprise!”

5.“Wishing you a Merry Christmas and a Happy New Year!”

6.“With warm and friendly wishes for a Merry Christmas and a Happy New Year!”

 

 

Учащиеся вручают рождественские открытки одноклассникам.

 

 

Слайд № 6 «Christmas wishes»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1мин.

 

 

7.

 

Итог урока.

 

– So, it’s time to finish our journey to Christmas. You have learnt some interesting facts about Christmas. Did you enjoy our lesson? There are the faces of Santa Clause on your tables. If you like our lesson, show me happy Santa Clause. If you don’t like our lesson, show me sad Santa Clause.

 

– Thank you for your work! Our lesson is over. Good luck and Merry Christmas!

 

 

Учащиеся высказывают свое мнение об уроке.

 

– Yes, we liked it!

 

– It was fantastic!

 

– I’ll never forget it!

 

 

2 мин.

 

 

Приложение

Christmas is a religious holiday .It’s celebrated on the 25-th of December. On this day British people celebrate the birth of Jesus Christ. This holiday means the beginning of the New Year and the new life. Every Christmas British people are presented a big Christmas tree by Norway. They put it up in Trafalgar Square in London. Streets and houses are decorated with lights. Christmas Day is the greatest holiday in England. It is interesting to visit the shops before this holiday. There are a lot of nice Christmas cards and presents there. One of Christmas traditions is singing carols. Sending Christmas cards is another tradition .People send Christmas cards to their relatives and friends and wish them a Merry Christmas. Christmas is a family holiday and people try to celebrate it with their families. People put up a Christmas tree near the fireplace and decorate it with toys, lights and sweets. Children write letters to Father Christmas and ask him for presents. They eat traditional Christmas food: a roast turkey and a pudding. Father Christmas comes at night and puts presents in the colorful stockings and under the Christmas tree In the morning children find their presents there. Father Christmas comes at night and puts presents in the colorful stockings and under the Christmas tree. In the morning, children find their presents there.

Birth – рождение

Put up – устанавливать

Carol – рождественский гимн

Wish – желать

Stockings – рождественские чулки

 

Say whether these sentences are true or false. Correct the false sentences.

1. Christmas is an important autumn holiday.

2. There is a big tree in the centre of London in December.

3. People get a lot of presents on Christmas Day.

4. Christmas dinner consists of fruit and salad.

5. On Christmas Eve people usually decorate their trees and houses.

6. Englishmen celebrate Christmas on the 1st of January.

 

 


Приложения:
  1. file1.pptx.zip.. 12,7 МБ
  2. file0.docx.. 28,4 КБ
Опубликовано: 12.11.2021