Урок английского языка для 5 класса по теме ''At the pet shop''

Автор: Королева Галина Анатольевна

Организация: МБОУ лицей №10

Населенный пункт: Ростовская область, г. Батайск

Тема урока: "At the Pet Shop" (В зоопарке) 

урок английского языка в рамках темы "Мир животных" по УМК "Rainbow" ("Английский в фокусе"), 5-й класс, под редакцией О.В.Афанасьевой, И.В.Михеевой

Цель:

Учебный аспект: 

  • научиться описывать животных с использованием изученных ранее лексических единиц и грамматической формы Present Simple;
  • формировать навыки чтения, аудирования и письма.

Развивающий аспект: 

  • развивать внимание и познавательную активность;
  • развивать память, смекалку и сообразительность.

Воспитательный аспект: 

  • воспитывать любовь к животным;
  • формировать потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре.
  • Способствовать поддержанию высокого уровня мотивации к изучению английского языка.

Тип урока: комбинированный.

Технологии: ИКТ, коммуникативная технология, 

Методы работы: объяснительно-иллюстративный, наглядный, репродуктивный, коммуникативный.

Оборудование урока: УМК; ПК, сеть Интернет,  мультимедийная  презентация в Power Point.

 

Место урока: Module 4. Lesson 14

ХОД УРОКА

  1. Организационный момент.                                                                         (слайд 1)

Warming-up activities

T: Good morning, dear boys and girls! Glad to see you. So, let’s start our lesson. Do you like cartoons? Look at the blackboard, please. Can you tell me what we are going to speak about? Who are these animals? Do you like pets, do you have pets at home? Today we will go to the pet shop!                                                                            (слайд 2)

 

  1. Фонетическая зарядка.

T: Right you are. Let’s start our lesson 

I will ask you, answer only YES, WE ARE:                                                                                                                     (слайд 3)

 

 Well, eyes, are you ready?
Yes, we are. (дети пальчиками поглаживают глаза круговыми движениями)
Ears, are you ready?
Yes, we are. (поглаживают уши)
Hands, are you ready?
Yes, we are. (хлопают в ладоши)
Legs, are you ready?
Yes, we are. (топают ногами)
Shoulders, are you ready?
Yes, we are. (вращательные движения)
Children, are you ready?
Yes, we are. (обнимают себя).

  1. Фонетическая зарядка

Let’s start our lesson with a little poem, it is our phonetic drill Look at the blackboard, repeat after me  (слайд 4)

  1. Речевая зарядка

 

T: Who is knocking? Listen! There are animals in this box. What are they? I have some riddles for you. Listen and guess

 

1 I am big. I’m brown.

I can go, run, climb and swim.

I like fish. 

What am I? (A bear)

 

2 I’m small. I’m grey.

I can go, run.

I like cheese, meat.

I don’t like cats.

What am I? (A mouse)

 

3 I am small. I’m nice.

I can jump, run and play. 

I like a mouse.

What am I? (A cat)

 

4 I am small.

I am green.

I can jump. I cannot run.

I can swim.

What am I? (A frog)

 

 I am big. I am pink.

I can run. 

I can sleep.

What am I? (A pig)

 

 

Основная часть урока.

  1. введение новой лексики по теме «Название животных». Выполнение упражнения на доске
  1. T: and now we are going to the pet shop, lets look to the blackboard, there are names of pets, lets repeat them.                                                     

                                                                                                    (слайд 5 )

  1. Do you know how to count? Try to repeat and count to ten

 

                                                                                                                            (слайд 6 )

 

  1. And now lets start describing cards I have (описывают сколько животных на картинке)

                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                 

 

  1. Развитие умений аудирования и поискового чтения – упр.14, стр.68                               (слайд 6)

T: Now lets listen to the text «At the pet shop», then read it complete the sentences after it

T: That’s right. Now let’s read the dialogue aloud, please. good, lets do the task (слушают, читают, выполняют задание к тексту)

3) Lets continue to do the task, you have sentences you must to complete them

 

1 Mr. Jonson has a………

A) Son               B) daughter 

2 It is ……….. for Mr. Jonson to choose the present

A) Difficult       B) Easy

3 Mr. Jonson……….what hamsters eat

A) Knows           B) Doesn’t know

4 Mr. Jonson………a pet in a cage

A) Wants             B) doesn’t want

5 Mr. Jonson's daughter ……….take the dog out

A) Will               B) will not

6 Mr. Jonson chooses a ……..for his daughter

A) Goldfish        B) canary

 

3.Повторение и обобщение формообразования и употребления глаголов в Present Simple (отрицательная и вопросительная формы)     (слайд 7)

T: Now let’s revise negative and interrogative forms of the Present Simple Tense. Read the table. What do we use to form these forms? (Cl: вспомогательные глаголы do / does). 

T: That’s right. And now find examples of short answers, interrogative and negative sentences in the dialogue, please.

P1: Do you like the zoo?

P2: What does it look like?

P3: I don’t like monkeys.

P4: Yes, I do.

Write the negative sentences.                                                              (слайд 8)

  1. Elephants eat tigers.
  2. Bears fly.
  3. I like snakes and spiders.
  4. She finds monkeys noisy.
  5. Giraffes live in Europe.
  6. Peacocks are noisy.
  7. We work very hard.
  8. You do your morning exercises every morning.
  9. Kate knows Tom’s telephone number.
  10. He feeds his dog seven times a day.

 

                                                                                                                    

  1. Физкультминутка

Are you tired, lets repeat some activities after me                         (слайд 9)

Look left, look right, 

Look up, look down, 

Look around. 

Look at your nose, 

Look at that rose, 

Close your eyes, 

Open, wink, оpen and smile. 

Your eyes are happy again.

 

Stand up, listen to the music and repeat 

 

                                                                                                                      

                                                                                                        

5) Its time to play again, try to guess the animal, you will listen only the voice of it

                                                                                                                    (слайд 10)

 

Children, today we have lots spoken about pets, try to check your attention. On these papers are names of pets, try to find them, lets start (находят названия домашних животных в кроссворде) 

 

                                                                                                                                (слайд 11)

 

6) boys, girls, what have we learnt during this lesson? we have spoken about pets, we remembered numerals, we read, we played

 

7) Объяснение домашнего задания.

T: Your home task is to write about a wild animal you like, don’t forget to draw or to find a picture of the animal.

 

8).Подведение итогов урока. Рефлексия.

T: We have spoken a lot today about pets. You did a lot of work today and you did it very well. Never forget   that animal and birds are our friends. And I will know how do you feel after our lesson, was it interesting, boring, exciting, good, satisficed. On your tables are cards with smiles, show me what are you feeling now.


Приложения:
  1. file0.docx.. 23,4 КБ
Опубликовано: 26.10.2022