Урок английского языка ''Furry friends''

Автор: Старченко Татьяна Александровна

Организация: ГОУ ЛНР «Артемовская гимназия №7»

Населенный пункт: ЛНР, г.Артемовск, Перевальский район

Открытый урок английского языка

3 класс


Цели урока:

1.Учебная:

- закрепление лексических единиц по теме «Животные»;

- совершенствование умения понимать высказывания;

- тренировка навыков вопросно-ответной работы на уроке по данной теме;

- закрепление грамматического материала, модальный глагол can, глаголы движения;

2. Воспитательная:

- воспитание уважения к внешности окружающих;

- умение работать в группах, слушать друг друга.

3. Развивающая:

- развивать способность к речевому общению на английском языке;

- развитие языковой догадки, внимания, памяти;

- развитие творческих способностей;

- развитие способности и готовности общаться.

 


Задачи:


- закрепление орфографических навыков и навыков чтения по транскрипции;

- формировать навыки употребления в речи модального глагола "can";

- развивать навыки говорения (вести диалог - расспрос; строить монологическое высказывание); развивать речемыслительные и познавательные способности;

- воспитывать любовь к животным, воспитывать культуру общения.

Вид урока: комбинированный.

Тип урока: урок закрепления изученного учебного материала


Оснащение урока: Картинки с изображениями животных; компьютер; мультимедийная установка; мягкие игрушки; раздаточный материал; маски животных

 

 

Ход урока


I. Начальный этап урока:

1. Приветствие, организационный момент.

Teacher:

Hello, girls! (Hello.)
Hello, boys! (Hello.)
Hello, our dear guests!
I’m glad to see you. (We are glad to see you too).
How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)
I’m fine, thank you.

The topic of our today’s lesson is “Animals”. Today we shall have an unusual lesson. You’ll be participants of an exciting competition. You’ll practice your speaking skills, repeat the words on the topic “Animals” and play. I hope everyone will enjoy our today’s lesson.

(Учитель объявляет цели и задачи урока).


2. Фонетическая зарядка. (Слайд 2)

T.: Repeat the tongue-twisters about animals after me: (Повторяют скороговорки за учителем)

A black cat sat on a mat

Dogs run fast but funny.

Six pigs can swim

T: Now who can repeat the tongue-twisters himself? (Кто теперь сможет сам повторить скороговорку?)

3. Речевая зарядка.

T: Do you like animals?

P1: Yes, I do

T: What animals do you know?

P2: I know …

T: Animals are divided into 2 big groups. What are they?

P3: Animals can be domestic and wild.

T: Give examples of domestic animals.

P4: cats, dogs, horses, pigs, sheep

T: Give examples of wild animals.

P5: Bears, elephants, foxes

T: Where do wild animals live?

P6: They live in the forests and in savanna (Слайд 3)

T: And where do domestic animals live?

  1. They live on the farms or at home. (Слайд 4)

T: How do you think, can domestic and wild animals be friends? (Слайд 5)

Let’s find the answer to this question in our lesson.

II. Основной этап урока:

1.Постановка учебной задачи.

Teacher: Are rabbits wild or domestic animals? Are bears wild or domestic animals?

GAME (Do you know that animals can be domestic and wild.)

Teacher: I want to check how you know what animals are domestic and what animals are wild. I will name different animals and if it’s domestic you should clap your hands and if it’s wild –stamp your feet.

1. cat
2. chicken
3. cow
4. dog
5. duck
6. hen
7. horse
8. kitten
9. parrot
10. puppy
11. camel
12. turtoise

1. bear
2. crocodile
3. elephant
4. fox
5. frog
6. giraffe
7. hare
8. lion
9. monkey
10. hippo
11. snake
12. zebra

2. Ознакомление с планом достижения цели и определение средств.

Teacher: I’m glad that you know it. I suggest you to play the game. Let’s divide our class into two teams: wild animals and domestic animals. Choose the card. Your aim is to do all the tasks in a proper way because it will allow you to go upstairs. If your team reaches the top first, you’ll become winners. (Учитель делит класс на две команды: прикрепляет на доску магниты с изображением тигра и медведя, рисует лестницу. Цель соревнования: выполнять различные задания правильно и раньше соперника достигнуть вершины лестницы).

3. Игра-Конкурс
Teacher: Now let’s start.

Task 1.

Teacher: I want to invite two participants from the teams. Your task will be to show me the right word and toy. Учитель на доске заранее готовит слова, названия диких и домашних животных, написанные в транскрипции. (Медведь, собака, крокодил, волк, лев, свинья, заяц, лошадь, кролик, корова). Дети должны показать карточку со словом соответствующую транскрипции и правильно подобрать игрушку животного.

Task 2.

Teacher: I’d like you to guess riddles. The first will be the winner. Отгадываем загадки.
RIDDLES (Слайд 6)

1) I am green.

I have yellow eyes.

I am always hungry. I

can swim.

Who am I (crocodile)

 

2) I am big animal

I eats grass.

It gives milk.

Who am I (Cow)

 

3) I am grey and white.

I like to eat carrots and cabbage.

I can run and jump

Who am I (Hare)

 

4)I’m little. I’m grey.

My nose is short.

My tail is long.

I’m a …… (Mouse)

 

5) I am big. I am grey

My nose is long,

My tail is short.

I’m an …… (Elephant)

 

 

Дети отгадывают загадки.

Музыкально-динамическая пауза. (Слайд 7)

Teacher: Let's sing a song. Make a circle, please. (Дети становятся в круг и поют песенку «Clap your hands» и выполняют движения под музыку)

Task 3.

Каждой букве в алфавите дан код, но чтобы найти закодированное слово, вам нужно решить примеры. Причем примеры вы должны решать на английском языке и без ошибок. Итак, первый пример…..(5 мин)

Teacher: Let's solve some examples in mathematics: (Слайд 8)

  1. 35+21 = 56
  2. 48+32 = 80
  3. 94-44 = 50
  4. 59 – 19 = 40
  5. 99 – 43 = 56
  6. 78 + 12 = 90
  7. 31+ 55 = 86

Итак, зашифрованное слово Animals. (Слайд 9)

Команда получает право подняться на одну ступеньку по лестнице, если задание выполнено безошибочно.

Task 4.

Teacher: Now it’s time to draw funny pictures. We are going to draw an animals. I’ll give you the papers with the parts of body; you’ll draw them. Учитель выстраивает команды у доски, учащиеся, получив листочки с написанными частями тела животного, рисуют. Победителем становится та команда, чей рисунок больше всего будет похож на изображение загаданного животного.

(учащиеся рисуют и называют часть тела)

Task 5.

  1. Look at the picture. Help the painter. Correct his mistakes. (Учащиеся исправляют ошибки.) (Слайд 10-15)


Teacher: It’s time to award our winners! Учитель поздравляет победителей и вручает им медали.

Учитель ставит крышу на верх лестницы.

Teacher: Children, what it looks like? What tale do we know about animal’s friendship? Let’s show it our guests.

(Слайд 16)

A fairy tale «Little Tower».Сказка «Теремок»

Mouse –

Frog –

Dog –

Fox –

Cat –

Bear –

 

На сцене стоит теремок, бежит Мышка. Увидев теремок, выражает свое восхищение и удивление.

Mouse: What a nice house! It is very nice. It is not small. It is not big. Tock, tock, tock. Who lives in the house? Nobody! Now I can live in it.

Скачет лягушка, увидела домик.

Frog: What a nice house! It is very nice. Tock, tock, tock. Who lives in the house?

Mouse: I live in the house. I am a mouse. And who are you?

Frog: I am a frog. My name is Green. And what is your name?

Mouse: My name is Mighty-Mouse. What can you do?

Frog: I can jump. I can sing (изображает действия: скачет, прыгает) and I can dance very well.

Звучит музыка, лягушка танцует.

Mouse: Glad to see you. Come in. Let’s live together in the house.

Бежит собачка. Увидела дом.

Dog: Tock, tock, tock. Who lives in the house?

Mouse: I live in it. I am a mouse.

Frog: I live in the house. I am a frog. And who are you?

Dog: I am a dog. I am clever. I am nice. I am not big. I am small.

Frog: What is your name?

Dog: My name is Jack.

Frog: Can you dance?

Dog:Yes, I can (рассказывает стишок)

I am a dog.

My name is Jack.

My coat is white.

My nose is black.

I like to skip,

I like to jump,

I like to run about,

I like to play, I like to sing, I like to laugh and shout. .

Mouse: You are very nice. Come in. Let us live together.

Бежит лиса.

Fox: I am a fox. I am very nice. I am pretty and clever. (Видит теремок) What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?

Звери по очереди:

I am a mouse. I live in the house.

I am a frog. I live in the house.

I am a dog. I live in the house. Who are you?

Fox: I am a fox. I can…

Dog:! Come in. Let’s live together.

Бежит кошечка.

Cat: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?

Звери по очереди:

I am a mouse. I live in the house.

I am a frog. I live in the house.

I am a dog. I live in the house.

I am a fox. I live in the house. Who are you?

Cat: I am a cat. I am clever. I am pretty. I am not big. I am small.

Fox: What can you do?

Cat: I can sing and recite poems

I’m a little kitty-cat,
Soft and small.
I like to climb
Or chase my ball.

If you pick me up
And rub my fur.
You can hear me
Purr and purr!

Fox: Come in. Let’s live together in the house.

Идет медведь.

Bear: What a nice house! Tock, tock, tock. Who lives in the house?

Звери по очереди:

I am a mouse. I live in the house.

I am a frog. I live in the house.

I am a dog. I live in the house.

I am a fox. I live in the house.

I am a cat. I live in the house. Who are you?

Bear: I’m a Bear. I’m very big and strong. I like honey.

Cat: Can you sing and dance?

Bear: No, I can’t. But I can work. I can help you to build a very big Tower.

Все звери рады этому и приглашают Медведя к себе.

Когда в теремочке соберутся все артисты они вместе поют песенку

«The more we live together».

-The more we are together, together, together.

The more we are together.

The happier we are.

For my friend is your friend

And your friend is my friend.

The more we are together.

The happier we are.


Teacher: Thank you very much. Now it’s time to put down your home task.

Today you were active, worked well and deserved good marks! (учитель благодарит учащихся за урок, подводит итоги, выставляет оценки и задает домашнее задание).

Teacher: I hope you and our guest liked our today’s lesson. Our lesson is over. Good bye!

(Учитель прощается с учащимися и гостями, приглашенными на открытый урок.)


Приложения:
  1. file0.docx.. 36,4 КБ
  2. file1.docx.. 10,3 КБ
Опубликовано: 05.11.2023