Урок английского языка во 2 классе по теме «My animals»
Автор: Паркина Людмила Константиновна
Организация: МБОУ «Гимназия №1 им.Героя РФ С.И. Вандышева»
Населенный пункт: Республика Мордовия, г. Рузаевка
Цель: формировать навыки употребления лексических единиц по темам «Животные», «Цвета», «Знакомство» и «Умения» в монологической и диалогической речи; выработка знаний, умений и навыков в области чтения, аудирования, устной и письменной речи по теме.
Задачи урока:
Образовательные:
– закрепление лексических единиц по темам «Животные», «Цвета», «Знакомство» и «Умения»;
– формирование лексических умений и навыков в устной речи и письменной речи;
– формирование грамматических навыков по теме «модальный глагол “can”»;
– отработка произносительных навыков;
– повторение изученных ранее выражений по теме «Знакомство»;
Развивающие:
– развивать аудитивные умения на примере восприятия на слух вопросов по номерам (об имени, месте проживания, самочувствии и т.д.);
– продолжать развивать навык поиска информации в тексте;
– продолжать развивать умение общаться на иностранном языке;
– строение высказываний по образцу и самостоятельно.
Воспитывающие:
– прививать любовь и интерес к иностранному языку;
– воспитание умения работать в парах, группах, самостоятельно;
– воспитание уважительного отношения к собеседнику.
Оборудование: компьютер (презентация), картинки (животные), карточки, раздаточный материал, учебник «Spotlight. Английский в фокусе 3 класс» - авторы: Н.И.Быкова, Д. Дули, М.Д.Поспелова, В. Эванс
Ход урока
Организационный момент (Слайд 2)
T: Good morning!
Ch: Good morning, good morning
Good morning to you
Good morning, good morning
We are glad to see you.
I'm very glad to see you. Sit down, please.
T: Let’s begin our lesson. At first answer my questions (Слайд 3)
What is your name?
How are you?
How old are you?
Have you got a mummy / daddy / sister / brother?
What is his / her name?
What is your favourite food / colour?
Do you like milk?
Постановка темы и цели урока. Мотивация учебной деятельности учащихся
- Look. This is a cat. It’s an animal. This is a dog. It’s an animal too (картинки)
T: What’s the theme of our lesson? The theme of our lesson is «My animals» (Слайд 4)
Фонетическая зарядка (Слайды 5, 6)
T: Let’s practice our sounds and words after me.
[k] – camel, cat
[d] – dog, dolphin
[m] – monkey, mouse
[f] - frog, fish
[e] - elephant
[b] - bird
[r] - rabbit
[h] - horse
[s] - snake
[ʃ] - sheep
Who wants to read the words and the sounds. Well done.
Read the transcription of the words. Who wants to read the transcriptions of the words.
Опрос по ранее изученному материалу. Закрепление лексического материала (Слайды 7, 8)
Look at the blackboard. Answer my questions. What’s this? It’s a fish.
What color is the fish? It’s blue.
Тренировка в речи глагола Can (Слайд 9)
Look at the screen. Let’s remember the modal verb Can.
Make the sentences with Can or Can’t. What can the animals do? (Слайды10, 11, 12, 13)
What can a horse do? A horse can run
What can a chimp do? A chimp can dance
What can a frog do? A frog can jump
What can a bird do? A bird can sing
What can a fish do? A fish can swim
What can Chuckles do? (Слайд 14)
Chuckles can jump
Chuckles can swim
Chuckles can dance
Chuckles can sing
Chuckles can run
Complete the sentences with Can or Can’t (Слайд 15)
1. A frog _____ jump
2. A dog ______ climb
3. A horse______ sing
4. A bird ______ fly
5. A chimp _____ climb
6. A fish ______ swim
Now you can tell us about the animals (дети рассказывают о животных) (Слайд 16)
It’s time to sing (Песня) (Слайд 17)
Can you fly? Can you fly? Can you fly? (Слайд 18)
Активизация материала (Слайд 19)
Answer the questions
1. Can a bird fly?
2. Can a frog swim?
3. Can a bird sing?
4. Can a fish dance?
5. Can a chimp climb?
6. Can a horse run?
Развитие диалогической речи
It’s time to make a dialogue. Look at me. Use my words. (Слайд 20)
Can you jump? Yes, I can.
Let’s remember the construction I can … like a …. (Слайд 21)
jump like a frog
run like a horse
I can dance like a chimp
sing like a bird
swim like a fish
Динамическая пауза. Песня «Head and shoulders»
I think you are tired. Let's have a rest. (Слайд 22)
Head, shoulders (Слайд 23)
Knees and toes (2 times)
Head, shoulders
Knees and toes (2 times)
Eyes and ears and mouth and nose.
Head, shoulders, knees and toes
Thank you.
Take your seats.
Развитие навыков чтения
It’s time to read (Слайд 24)
Read the text and choose the correct words (Cлайд 25)
Hello! My name is Mike. I have a dog Rex. It is white / yellow. It can fly / run. Rex likes to play / sing. He likes apples / burgers.
Choose the correct words (Cлайдs 26, 27)
Hello!
(Hello! / Bye!)
Have you (got / get) a bird?
Yes, I have
What (colour / food) is it?
It is blue.
Can the bird (sing / swim)?
Yes, it (can / can’t).
Oh, lovely!
Find the odd word out (Cлайд 28)
1. Horse, fish, table, cat, dolphin
2. Frog, black, chimp, rabbit, dog
3. Bird, mouse, monkey, red, snake
4. Snake, camel, frog, chimp, milk
5. Monkey, egg, bird, rabbit, sheep
Let’s check the answers (Слайд 29)
Развитие навыков аудирования.
Listen to the tape and put a tick (V) if Lulu and Larry can do, or a cross (X) if they can’t do (Слайд 30)
Lulu can run
Larry can run
Lulu can’t fly
Larry can’t fly
Lulu can dance
Larry can dance
Lulu can’t climb
Larry can’t climb
Let’s check your work. (Слайд 31)
Игра Let’s play (Слайд 32)
Imagine that you are animals (Слайд 33)
- are you? I am a …. (Слайд 34)
What can you do? I can …
Развитие навыков письма
It’s time to write. Write down the words with the sounds [i] и [ɜ:] (Слайд 35)
Закрепление лексического материала
Listen and try to guess Chuckles’s riddles. I will describe the animals and you should guess it.
(Слайд 36)
1. I am small. I can swim very fast. I live in water. What am I? (Слайды 37, 38, 39, 40, 41, 42)
2. I am big. I can run. I am brown. What am I?
3. I am small. I am green. I can jump. What am I?
4. I am small. I can fly. I can sing. What am I?
5. It is small. It is brown. It can climb and swing. It likes bananas. What is it? It’s a …
6. It is small. It is grey. It can run. It likes cheese. What is it? It’s a …
Рефлексия.
You worked very well. (Слайд 43)
The first smile means …
The second smile means ….
The third smile means …..
Choose a smile and stick on the blackboard (слайд 44)
|
I did all the best! Excellent! |
|
|
I tried as much as I could! Good! |
|
|
I should learn English better! Not very well. |
|
Подведение итогов урока (Слайд 45)
The bell has gone. Thank you for your work. I'll give you excellent marks. I wish you good luck and all the best.
It's time to say good-bye (Слайд 46)
Children, stand up please. The lesson is over. Good-bye (Слайд 47)



