Разработка классического урока английского языка по теме «The animals»

Автор: Боталова Марина Николаевна

Организация: МБОУ «Юсьвинская СОШ»

Населенный пункт: Пермский край, с.Юсьва

Цель:систематизация лексико-грамматических навыков говорения.

Задачи:

Предметные:

  • применить полученные знания и умения во всех видах речевой деятельности;
  • совершенствовать навыки чтения, аудирования, письма;

Личностные:

  • формирование мотивации изучения иностранного языка и стремление к самосовершенствованию в образовательной области «Иностранный язык»;
  • формирование уважительного отношения к языку и культуре других народов;
  • развитие этических чувств, доброжелательности, эмоционально-нравственной отзывчивости и понимания, развитие навыков сотрудничества со взрослыми и сверстниками в разных ситуациях, умений не создавать конфликтов и находить выходы из спорных ситуаций.

Метапредметные:

  • овладение способностью принимать и сохранять цели и задачи учебной деятельности, поиска средств ее осуществления;
  • формирование умения планировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
  • развитие памяти, внимания, мышления, воображения;

овладение навыками активного использования речевых средств для решения коммуникативных и познавательных процессов.

 

Орг. момент

Good morning! I am glad to see you!What day is it today? What date is it today? What season is it now? What is the weather like today?

 

Фон. Зарядка

Look at my pictures and revise our poems.

  1. 1.Little yellow bee, bee, bee

How many flowers can you see?

  1. 2.I am a dog. My name is Jack. My coat is white. My nose is black.
  2. 3.I have a cat. My cat is fat. My cat is black. I like my cat.

(Стишки были выучены заранее)

Целеполагание

Приём “Secret Words”

Look at the screen. Name the things you see and guess the word by the first letters of the words.

 

a n i m a l s

 

 

(на экране появляются первые буквы слов)

Today we are going to speak about animals. Let’s make up the plan of the lesson. What do you think? What will we do?

(фразы на доске, переворачиваю их по мере высказываний ребят)

- We’ll revise

- We’ll learn

- We’ll read

- We’ll watch

- We’ll play

- We’ll speak

 

Актуализация лекскико-грамматических навыков

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Игра “Snowball”

 

 

 

 

Работа в презентацией

 

 

 

 

На доске изображения животных, учащиеся читают описание с карточки и соотносят с изображениями

 

 

 

 

 

 

Тренировка навыков аудирования+введение новой лексики (для лучшего понимания услышанного)

 

 

 

 

 

 

 

 

На доске поле с заданиями, закрытыми пустыми листами

 

 

Прием «Кроссенс»

 

 

 

Тренировка навыков чтения

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия (задавая вопросы, ставлю галочки)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- At first, we are going to revise the words. You will see the picture in the screen, also you have some cards with word-combinations. Your task is to raise the necessary card. Work in pairs.

(КАРТОЧКИ СО СЛОВАМИ: big-small, tall-short, long-wide, ocean, river, desert, sea, mountains, forest)

- Итак, наша тема «Животные», а какие могут быть животные? (составляем Mind-map на доске)

- Look here! You can see the question. But it’s incorrect. Let’s make up the question correctly!

Where can the animals live? (составляют вопрос, расставляя слова в правильном порядке)

Say to me!

(записываю на доске то, что говорят ученики)

- But, a lot of people like to visit the zoo to see different animals. Do you like to go to the zoo? (спрашиваю пару учеников)

Let’s think, what animals you can see in the zoo. We are going to play a game “Snowball”. I’ll tell you one animal, next will repeat my word, and will tell us his animal and so on.

Well done!

- Close your eyes and look we are at the zoo! One! Two! Three! Open your eyes! We are in London Zoo!

What zoo animal can you see?

 

Look! Animals are talking! But their photos mixed. Let’s guess the animals.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Now we are going to watch the video about London Zoo. You’ll meet some new words:

Millipede

Stick insect

Tortoise

Lama

Fast

Slow

Strange

Zoo keeper

Let’s try to read the words. Repeat after me now. After watching the video, we’ll play, so try to memorize all the information.

 

https://rutube.ru/video/4b9111fbb43a08c8bb0efc3cba5f83d6/

 

Знаете ли Вы игру «Крестики-нолики»? Вот сейчас мы с Вами и поиграем! Только, чтобы поставить нужный знак, Вашей задачей будет справиться с заданием по увиденному фильму.

 

Good for you!

 

 

Look at the screen and guess the animals. We have two groups now. Pandas and koalas. Your task is to read the text about these animals. And find the sentences for these pictures.

 

Koalas are ..... animals from Australia. The name “koala” means “doesn’t drink water”. They look like .... , but they are not bears at all.These furry animals have got big, round ears and the ...... nose. They love to eat eucalyptus leaves. Koalas like .... a lot in trees. They have got their strong claws to climb on the trees. Also, koalas have pockets for their babies.

Means - означает

Look like - похожи

Furry - пушистый

Round - круглый

Eucalyptus leaves - листья эвкалипта

Claws - когти

Pocket - карман

 

big black, cute and interesting, to sleep, small bears

 

 

Pandas are ......from China with ..... coat. They are bears. Pandas have a round body and ...... with big eyes and large ears. These funny animals eat bamboo. But sometimes pandas can eat small animals or fish.Pandas live in ..... . Pandas also enjoy swimming and playing in the water. Also, there are some small pandas. They look like .... but aren’t foxes at all.

 

Round - круглый

Cute - милый

Peaceful - мирный

Enjoy - наслаждаться

Bamboo - бамбук

 

 

black and white, a cute face, interesting animals, forests

and mountains, foxes

 

It’s time to check.

 

Let’s return to our plan. Have we revised the words? Have we learnt? Have we read? Have we watched the video? Have we played? Have we spoken? Everything is done!

 

 


Приложения:
Для доступа к приложениям, Войдите в систему или зарегистрируйтесь

Опубликовано: 29.10.2025